Nauki humanistyczne

Abecadło globtrotera- jak zaplanować i zorganizować zwiedzanie po swojemu świata na wybranych przykładach

Prowadzący: prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki

Forma zajęć: ćwiczenia

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. niedziela 24.02.2019 16:30 - 18:45
2. niedziela 3.03.2019 16:30 - 18:45
3. niedziela 10.03.2019 16:30 - 18:45
4. niedziela 17.03.2019 16:30 - 18:45
5. niedziela 24.03.2019 16:30 - 18:45
6. niedziela 7.04.2019 16:30 - 18:45
7. niedziela 14.04.2019 16:30 - 18:45
8. niedziela 21.04.2019 16:30 - 18:45
9. niedziela 28.04.2019 16:30 - 18:45
10. niedziela 5.05.2019 16:30 - 18:45

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

promocja i rozszerzenie wiedzy merytorycznej o wielokulturowym świecie oraz dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym globu jak również informacji o sposobach,  metodach i kierunkach podróżowania.

Abecadło globtrotera czyli jak zaplanować i zorganizować zwiedzanie "po swojemu" świata, na wybranych przykładach. Istota i sens trampingu; podstawowe kroki niezależnych turystów.

1. Zasady pracy, program i sprawy organizacyjne. Zanim ruszymy na trasę – pierwsze kroki kandydata na globtrotera.
  2. Spotkanie z obcym i nieznanym. Walka ze stereotypem i przełamywanie kulturowych „lodów”.
  3. Jak dobrze znać sąsiada – co powinniśmy wiedzieć i zobaczyć za miedzą.
  4. Kostaryka – ekologiczna mekka
  5. Na celowniku Afryka Zachodnia
  6. Dwa oblicz Azji Środkowej : Kazachstan i Uzbekistan.
  7. Ekwador czyli równik, ale coś więcej niż tylko tropik.
  8. W kraju nie tylko kwitnącej wiśni lub Chile – kraj zwariowanej geografii i burzliwej historii
  9. Przez Brazylię i Boliwię.
  10. W cieniu Australii i władcy pierścieni. W krainie nie tylko ptaszka kiwi - Nowa Zelandia czyli inne oblicze antypodów
  11. W cieniu afrykańskich wulkanów- Ruanda i Uganda
  12. Polinezja czyli archetyp raju.
  13. Z wizyta w kraju papy Francesco - Argentyna
  14. Sao Tome i Gabon – dwa oblicza afrykańskiego równika

Wiedza: słuchacz poznaje różne kultury i kręgi cywilizacyjne oraz konkretne regiony globu jak również ich historię.

Umiejętności: potrafi, rozumie różnice kulturowe i wynikające z nich implikacje rozszerzenie horyzontów myślowych słuchaczy, poznaje zasady trampingu i organizacji oraz planowania samodzielnych podróży.

Kompetencje społeczne: potrafi wyjść poza stereotypy, uprzedzenia, umie tez współpracować w grupie, przełamuje obawy swoje czy innych w zakresie samodzielnego podróżowania.

ćwiczenia z elementami wykładu z prezentacją

Egzamin pisemny