Kursy w Kaliszu

Aktywne słuchanie muzyki w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej

Prowadzący: dr Beata Michalak

Rozpoczęcie zapisów: 6.09.2019
Zamknięcie zapisów: 30.09.2019

1. wtorek 22.10.2019 17:00 - 18:30
2. wtorek 29.10.2019 17:00 - 18:30
3. wtorek 5.11.2019 17:00 - 18:30
4. wtorek 12.11.2019 17:00 - 18:30
5. wtorek 19.11.2019 17:00 - 18:30
6. wtorek 26.11.2019 17:00 - 18:30
7. wtorek 3.12.2019 17:00 - 19:15

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu
Nowy Świat 28/30; 62-800 Kalisz

rozwijanie umiejętności słuchania muzyki, zapoznanie z metodą aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss, wykorzystanie elementów systemu edukacji muzycznej Carla Orffa, inspirowanie uczestników do tworzenia własnych pomysłów w zakresie różnych sposobów aktywnego słuchania muzyki.

Słuchanie muzyki a muzyczny rozwój dziecka.

Słuchanie muzyki pod kątem prostych form: AB, ABA, rondo, wariacje

Metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss

System edukacji muzycznej Carla Orffa a słuchanie muzyki

Słuchanie muzyki a ruch.

Wykorzystanie przedmiotów życia codziennego w akompaniowaniu do muzyki.

Słuchanie muzyki a improwizacja ruchowa i gestodźwięki.

Niekonwencjonalny zapis różnych form akompaniamentu do muzyki.

Uczestnik kursu:

- wzbogaca swoją wiedzę w zakresie udziału percepcji muzyki w muzycznym rozwoju dziecka,

- rozpoznaje proste formy muzyczne i w sposób symboliczny zapisuje ich konstrukcję,

- poznaje literaturę muzyczną przydatną w rozwijaniu percepcji słuchowej dzieci,

- tworzy akompaniament do muzyki posługując się metodą Batii Strauss,

- improwizuje ruch do muzyki,

- wykorzystuje instrumentarium Orffa tworząc akompaniament do muzyki,

- tworzy proste partytury posługując się zapisem symbolicznym odzwierciedlającym rytm i poszczególne instrumenty oraz obiekty brzmieniowe.

pokaz multimedialny, percepcja muzyki, improwizacja ruchowa, tworzenie i odtwarzanie muzyki przy pomocy instrumentarium Orffa oraz przedmiotów życia codziennego.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Zaprezentowanie autorskiego scenariusza obejmującego zadania i ćwiczenia wpisujące się w tematykę zajęć.