Kursy stacjonarne

Archeologia środowiskowa- o relacjach człowieka ze środowiskiem w pradziejach

Prowadzący: mgr Witold Szambelan

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 16.09.2022
Zamknięcie zapisów: 4.10.2022

1. poniedziałek 24.10.2022 18:00 - 19:30
2. poniedziałek 31.10.2022 18:00 - 19:30
3. poniedziałek 7.11.2022 18:00 - 19:30
4. poniedziałek 14.11.2022 18:00 - 19:30
5. poniedziałek 21.11.2022 18:00 - 19:30
6. poniedziałek 28.11.2022 18:00 - 19:30
7. poniedziałek 5.12.2022 18:00 - 20:15

Wydział Archeologii
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7; 61-614 Poznań

Kurs odbywać się będzie w formie stacjonarnej.

- Poznanie podstawowych metod i potencjału badawczego archeologii środowiskowej.

- Opanowanie terminologii z zakresu nauk o ziemi i archeologii środowiskowej.

-Uświadomienie potrzeby prowadzenia badań multidyscyplinarnych.

Cały kurs podzielony zostanie na trzy części. Pierwsza z nich ma wprowadzić słuchaczy w kwestie związane z archeologią środowiskową. Przedstawione tu zostaną podstawowe pojęcia i terminy wykorzystywane w kolejnych zajęciach. Oprócz tego w ramach pierwszego bloku zajęć zaprezentowane zostaną główne cele i założenia przyświecające badaniom. Część druga skupiać się będzie głównie na przekazaniu informacji o metodach stosowanych przez badaczy w ramach archeologii środowiskowej. Uwzględniony zostanie podział na metody geofizyczne (np. geomagnetyka, metoda elektrooporowa, georadar) oraz przyrodnicze (np. palinologia C14, diatomologia). W trzeciej części planowane jest pochylenie się nad konkretnymi przypadkami (case study), tak aby przedstawiona uprzednio wiedza teoretyczna miała swoje zastosowanie w praktyce badawczej. Ostatni wykład będzie wykładem podsumowującym dotychczasowe kursy, przedstawione zostaną wówczas najważniejsze wnioski i ustalenia z zakresu archeologii środowiskowej.

Efekty uczenia się

- Zna i potrafi posługiwać się terminologią specyficzną dla archeologii środowiskowej.

- Zna metody badawcze pracy terenowej z zakresu pozyskiwania i obróbki danych.

- Rozumie potrzebę badań multidyscyplinarnych w archeologii.

Kurs prowadzony będzie w formie wykładu konwersatoryjnego. Oznacza to, że podstawową metodą przekazywania wiedzy ma być wykład uzupełniony prezentacją multimedialną obrazującą aktualnie omawiane zagadnienie. Dodatkowo przewiduje się formę dyskusji/burzy mózgów mającej na celu przeanalizowanie wybranych kwestii z udziałem słuchaczy oraz zaktywizowanie uczestników do przedstawienia własnych wątpliwości i przemyśleń.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin końcowy weryfikujący pozyskaną przez uczestników wiedzę przeprowadzony zostanie w formie pisemnej. Planowane są pytania zamknięte, jak i otwarte, te głównie dla kwestii problemowych, aby w kilku zdaniach uczestnik przedstawił swoje wnioski w oparciu o posiadaną wiedzę.