Nauki humanistyczne

Architektura cesarskiego Rzymu w świetle świadectw numizmatycznych I-III w.

Prowadzący: mgr Mateusz Raszyński

Forma zajęć: ćwiczenia

Rozpoczęcie zapisów: 2.02.2018
Zamknięcie zapisów: 23.02.2018

1. poniedziałek 12.03.2018 17:00 - 19:15
2. poniedziałek 19.03.2018 17:00 - 19:15
3. poniedziałek 26.03.2018 17:00 - 19:15
4. poniedziałek 9.04.2018 17:00 - 19:15
5. poniedziałek 16.04.2018 17:00 - 19:15
6. poniedziałek 23.04.2018 17:00 - 19:15
7. poniedziałek 7.05.2018 17:00 - 19:15
8. poniedziałek 14.05.2018 17:00 - 19:15
9. poniedziałek 21.05.2018 17:00 - 19:15
10. poniedziałek 28.05.2018 17:00 - 19:15

Wydział Historyczny
ul. Umultowska 89d; 61-614 Poznań

Celem kursu jest przybliżenie uczestnikom najważniejszych zagadnień związanych z architekturą imperialną w okresie Pryncypatu. Uczestnik kursu będzie miał możliwość zdobyć umiejętność odczytywania z monet intencji fundatorów dzieł architektury, a także analizy i interpretacji reliefu historycznego. Oprócz tego, uczestnik kursu uzyska podstawową wiedzę z zakresu mennictwa starożytnego, cyrkulacji pieniądza w imperialnym Rzymie, a także ideologicznych uwarunkowań ikonografii emisji monetarnych, zarówno w zakresie przedstawień architektury na rewersach monet, jak i towarzyszących im legendom. Uczestnik zdobędzie również umiejętności w zakresie pracy z monetą, dzięki pracy własnej przewidzianej w ramach zaliczenia kursu.

Tematyką kursu jest mennictwo imperialne Rzymu w okresie Pryncypatu (do 284 roku), połączone z rozwojem architektury imperialnej. Zarówno architektura, jak i mennictwo miały w okresie Pryncypatu stosunkowo  duży wpływ na kształtowanie opinii publicznej w zarówno w samym Rzymie, jak również w prowincjach. Stanowiły swego rodzaju przepych monarchiczny unaoczniający wielkość Imperium. Tematyka kursu siłą rzeczy będzie oscylować również wokół zagadnienia ideologii władzy i ideału władcy, który można było odczytywać w Rzymie poprzez ikonografię monetarną i architekturę.

- Znajomość zabytków architektury imperialnej w Rzymie

- Posiadanie wiedzy i umiejętności związanej z odczytywaniem ikonografii monetarnej mennictwa imperialnego

- Zdobycie wiedzy z zakresu ideału panującego w okresie Pryncypatu- Umiejętność poprawnego odczytywania zabiegów propagandowych zarówno w dziełach sztuki imperialnej, jak i w ikonografii monetarnej.

Po ukończeniu kursu uczestnik:

Posiada podstawową wiedzę o mennictwie starożytnym oraz rozszerzoną wiedzy o mennictwie rzymskim w okresie pryncypatu, a także  umie korzystać z katalogów numizmatycznych, wykorzystywać monety w badaniach historycznych, odczytywać legendy na monetach, rozpoznawania personifikacji.

• Wykład
  • Warsztaty
  • Prezentacja
  • Dyskusja
  • Metaplan

Uczestnik kursi może przystąpić do egzaminu ustnego, który odbędzie się po ostatnich zajęciach w ustalonym przez prowadzącego terminie.