Nauki społeczne

Autyzm i zespół Aspergera- możliwości wsparcia wysokofunkcjonujących osób dorosłych

Prowadzący: mgr Krzysztof Osóbka

Forma zajęć: ćwiczenia

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. środa 16.01.2019 16:30 - 18:00
2. środa 23.01.2019 16:30 - 18:00
3. środa 6.02.2019 16:30 - 18:00
4. środa 13.02.2019 16:30 - 18:00
5. środa 20.02.2019 16:30 - 18:00
6. środa 27.02.2019 16:30 - 18:00
7. środa 6.03.2019 16:30 - 18:45

Dom Studencki "Jowita"
ul. Zwierzyniecka 7; 60-813 Poznań

Konwersatoria mają umożliwić uczestnikom zdobycie rzetelnej wiedzy na temat autyzmu i zespołu Aspergera, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania dorosłych osób wysokofunkcjonujących. Nastawione są na praktyczne wskazówki w organizowaniu procesu kształcenia, wsparcia społecznego oraz rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

Głównym celem konwersatoriów jest uczynienie pracy z osobami dorosłymi łatwiejszą, bardziej efektywną i satysfakcjonującą – w szczególności dotyczy to pracy ze studentami z nietypowymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z zespołem Aspergera.

Kompetencje zdobyte podczas kursu pomogą również w pracy z osobami z dysleksją lub innymi trudnościami natury poznawczej. Będą użyteczne m.in. dla wykładowców akademickich, pracowników organizacji społecznych, pedagogów pracujących z osobami z ASD.

1. Zespół Aspergera w spektrum autyzmu – podstawowe informacje (wykład wprowadzający).
  2. Cechy charakterystyczne funkcjonowania poznawczego, społecznego i komunikacji osób dorosłych z ASD.
  3. Prawdy i mity o uzdolnieniach i talentach u osób z ASD – jak je odnaleźć i rozwijać?
  4. Adaptacja procesu dydaktycznego dla wysokofunkcjonujących osób z ASD – poszukiwanie rozwiązań w praktyce.
  5. Praca indywidualna z osobami z ASD – poszukiwanie rozwiązań i ćwiczenia praktyczne.
  6. Co jeśli nie wychodzi? Reagowanie w sytuacjach trudnych i nietypowych.
  7. Racjonalne wsparcie zamiast taryfy ulgowej. Jak budować społeczność przyjazną dla indywidualności?

Po ukończeniu kursu Słuchacz:

• ma podstawową wiedzę na temat spektrum autyzmu (ASD),
  • zna cechy charakterystyczne funkcjonowania osób z ASD, z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania dorosłych osób wysokofunkcjonujących,
  • wie jakie zdolności mogą posiadać osoby z ASD oraz jakie zadania mogą być dla nich szczególnie trudne,
  • potrafi zaplanować praktyczne rozwiązania w zakresie adaptacji procesu dydaktycznego do potrzeb osoby z ASD,
  • zna i potrafi stosować podstawowe praktyki w zakresie czytelnej komunikacji ze osobami z ASD,
  • potrafi właściwie zareagować w sytuacji nietypowego lub trudnego zachowania,
  • wie w jaki sposób można wspierać osoby z ASD w środowisku społecznym.

• wykład uczestniczący
  • prezentacja multimedialna z fragmentami filmów
  • konsultacje grupowe
  • ćwiczenia praktyczne w parach i małych grupach
  • klasyczna metoda problemowa
  • opcjonalnie dla chętnych: lektura wskazanych tekstów źródłowych

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin pisemny z pytań stworzonych przez uczestników w trakcie zajęć.