Kursy stacjonarne

Demokracja na poziomie lokalnym. Budżety obywatelskie i rady osiedli jako podstawa społeczeństwa obywatelskiego. Od teorii do praktyki

Prowadzący: prof. UAM dr hab. Szymon Ossowski

Rozpoczęcie zapisów: 16.09.2022
Zamknięcie zapisów: 4.10.2022

1. sobota 29.10.2022 13:35 - 17:45
2. sobota 19.11.2022 13:35 - 17:45
3. sobota 26.11.2022 13:35 - 17:45
4. sobota 3.12.2022 13:35 - 17:45
5. sobota 10.12.2022 13:35 - 17:45
6. sobota 17.12.2022 13:35 - 17:45

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5; 61-614 Poznań

Kurs odbywać się będzie w formie stacjonarnej.

Celem kursu jest zapoznanie słuchaczy z zasadami tworzenia budżetów partycypacyjnych (obywatelskich) oraz funkcjonowania jednostek pomocniczych gminy – rad osiedli /dzielnic. Słuchacze otrzymają wiedzę oraz umiejętności konieczne do samodzielnego przygotowania propozycji do budżetów obywatelskich. Ważnym elementem kursu będzie zdobycie umiejętności skutecznej promocji własnych projektów w celu „zwycięstwa” w ostatecznym głosowaniu.

Kurs ma również na celu omówienie mechanizmów i instrumentów związanych z pracą rad osiedli. Zostanie przekazana praktyczna wiedza na temat prowadzenia lokalnej kampanii wyborczej oraz zasady skutecznej pracy radnego osiedlowego. Ważnym elementem kursu będzie mówienie współpracy z trzecim sektorem (NGO) oraz mediami.

- Demokracja partycypacyjna i budżety obywatelskie

- Przygotowanie projektu wniosku do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

- Zasady skutecznej promocji projektów lokalnych

- Funkcjonowanie jednostek pomocniczych gminy w Polsce

- System rad osiedli w Poznaniu i jego praktyczny wymiar funkcjonowania

Efekty uczenia się

Słuchacz po ukończeniu kursu ma wiedzę na temat systemu jednostek pomocniczych gmin, w tym szczegółową wiedzę o funkcjonowaniu poznańskich rad osiedli, jak również budżetów partycypacyjnych, w tym przede wszystkim Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Umie przygotować wniosek do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, przygotować się do startu w wyborach do rad osiedli oraz jest przygotowany do pełnienia funkcji radnego osiedlowego.

Potrafi efektywnie promować projekty do PBO, zastosować w praktyce podstawowe narzędzia komunikacji w prowadzeniu kampanii wyborczej do rady osiedla oraz współpracować z innymi podmiotami lokalnymi.

Wykład autorski połączony z analizą przypadków (case study), prezentacją zarówno dobrych  praktyk jak i negatywnych przykładów realizacji budżetów obywatelskich oraz działania jednostek pomocniczych gmin, jak również przygotowanie wniosku do PBO i strategii komunikacji promującej projekt w grupie.

Praca projektowa