Nauki społeczne

Dlaczego wierzymy w zjawiska paranormalne? Wprowadzenie do psychologii anomalistycznej

Prowadzący: mgr Michał Kosakowski

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 22.02.2021
Zamknięcie zapisów: 8.03.2021

1. poniedziałek 29.03.2021 18:30 - 20:00
2. poniedziałek 12.04.2021 18:30 - 20:00
3. poniedziałek 19.04.2021 18:30 - 20:00
4. poniedziałek 26.04.2021 18:30 - 20:00
5. poniedziałek 10.05.2021 18:30 - 20:00
6. poniedziałek 17.05.2021 18:30 - 20:00
7. poniedziałek 24.05.2021 18:30 - 20:00
8. poniedziałek 31.05.2021 18:30 - 20:00
9. poniedziałek 7.06.2021 18:30 - 20:00
10. poniedziałek 14.06.2021 18:30 - 20:00

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

• Przekazanie wiedzy o psychologicznych mechanizmach leżących u podłoża wiary w zjawiska paranormalne
  • Przekazanie wiedzy na temat założeń różnych perspektyw badawczych przyjętych w badaniach z zakresu psychologii anomalistycznej
  • Promowanie krytycznego myślenia

Psychologia anomalistyczna jest dziedziną psychologii próbującą wyjaśnić przyczyny dla których jesteśmy skłonni wierzyć w zjawiska paranormalne, przy założeniu, że mają one naturalistyczne wyjaśnienia. Wiara ta towarzyszy ludzkości od dawien dawna i obecna jest we wszystkich kulturach. Choć mogłoby wydawać się, że rozwój nauki i techniki wyeliminuje wiarę w zjawiska nadprzyrodzone, mają się one dzisiaj równie dobrze – jeśli nie lepiej – niż kiedykolwiek.

Celem spotkań jest więc poszerzenie rozumienia czynników psychologicznych, które odgrywają rolę w budowaniu przekonań na temat świata, a celem dodatkowym - promocja myślenia krytycznego. Choć w większości wypadków uważamy się za osoby mające racjonalny ogląd na rzeczywistość, nierzadko dzieje się tak, że pewne właściwości naszego umysłu sprawiają, że mamy tendencję do ulegania przekonaniom niezgodnym z rzeczywistością, lub też niedowierzania w przekonania zgodne z rzeczywistością.

Osoba kończąca kurs:

* Potrafi zastosować podstawy wiedzy psychologicznej do naturalistycznego wyjaśnienia podłoża wybranych doświadczeń anomalistycznych

* Potrafi przedstawić główne perspektywy teoretyczne funkcjonujące w psychologii anomalistycznej

Wykład z prezentacją multimedialną wybranych zagadnień, wykład konwersatoryjny, dyskusja, demonstracje dźwiękowe i/lub video

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (12h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.