Nauki prawno-społeczne

Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej

Prowadzący: dr hab. Małgorzata Rosalska

Forma zajęć: ćwiczenia

Rozpoczęcie zapisów: 2.02.2018
Zamknięcie zapisów: 23.02.2018

1. wtorek 13.03.2018 16:30 - 18:00
2. wtorek 20.03.2018 16:30 - 18:00
3. wtorek 27.03.2018 16:30 - 18:00
4. wtorek 10.04.2018 16:30 - 18:00
5. wtorek 17.04.2018 16:30 - 18:00
6. wtorek 24.04.2018 16:30 - 18:00
7. wtorek 8.05.2018 16:30 - 18:00
8. wtorek 15.05.2018 16:30 - 18:00

Wydział Studiów Edukacyjnych
ul. Szamarzewskiego 89; 60-568 Poznań

• Rozwijanie kompetencji w zakresie projektowania ofert doradczych dla uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej
  • Rozwijanie warsztatu diagnostycznego i metodycznego w zakresie doradztwa zawodowego
  • Rozwijanie wiedzy na temat współczesnych koncepcji doradztwa zawodowego
  • Aktualizacja wiedzy na temat czynników kształtujących przebieg karier edukacyjnych i zawodowych

• Cele i treści doradztwa zawodowego w szkole podstawowej
  • Współczesne koncepcje doradztwa zawodowego
  • Doradztwo zawodowe wobec wyzwań rynku pracy
  • Profile kompetencyjne doradcy zawodowego
  • Diagnoza zasobów karierowych ucznia
  • Rozwiązania metodyczne w procesie doradztwa grupowego w szkołach podstawowych
  • Budowanie współpracy z rodzicami w zakresie wspierania projektów edukacyjnych i karierowych ucznia
  • Zasoby i materiały dydaktyczne w pracy doradcy zawodowego
  • Ewaluacja ofert doradczych

Po realizacji kursu uczestnik:

• Wskaże cele i treści doradztwa zawodowego w szkole podstawowej
  • Zaprojektuje spójną ofertę doradczą dla 7 i 8 klasy szkoły podstawowej (20h)
  • Uzasadni własną ofertę doradczą w świetle współczesnych koncepcji doradztwa zawodowego
  • Dobierze narzędzia diagnostyczne adekwatne do rozpoznawanych zasobów
  • Uzasadni dobór rozwiązań metodycznych w kontekście założonych celów
  • Opracuje własne rozwiązania w zakresie ewaluacji początkowej, formatywnej i końcowej

wykład, praca w małych grupach, projekt doradczy, analiza narzędzi diagnostycznych ukierunkowanych na rozpoznawanie zasobów karierowych, dyskusja, praca z tekstem, analiza przypadków

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (10h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

grupowy projekt doradczy obejmujący program doradztwa zawodowego dla 7 i 8 klasy szkoły podstawowej.