Nauki społeczne

Filozofia grecko-rzymska dla zabieganych, czyli w jaki sposób antyczni myśliciele mogą zmienić moje życie

Prowadzący: mgr Adam Sokół

Forma zajęć: ćwiczenia

Rozpoczęcie zapisów: 22.02.2021
Zamknięcie zapisów: 8.03.2021

1. czwartek 1.04.2021 17:30 - 19:00
2. czwartek 8.04.2021 17:30 - 19:00
3. czwartek 15.04.2021 17:30 - 19:00
4. czwartek 22.04.2021 17:30 - 19:00
5. czwartek 29.04.2021 17:30 - 19:00
6. czwartek 6.05.2021 17:30 - 19:00
7. czwartek 13.05.2021 17:30 - 19:00
8. czwartek 20.05.2021 17:30 - 19:00

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Impulsem do stworzenia kursu była obserwacja, że znacząca liczba problemów i pytań, z którymi boryka się współczesny człowiek, ma swoją wieloletnią historię. Co więcej, filozofia antyczna proponuje szereg odpowiedzi, które mogą być inspiracją do zmiany sposobu naszego życia. Niestety, najczęściej nie mamy czasu na studiowanie opasłych tomów ksiąg filozoficznych. Dlatego kurs ma na celu:

• zaprezentowanie słuchaczom najważniejszych wiadomości dotyczących filozofii starożytnej kręgu europejskiego
  • przybliżenie fragmentów klasycznych tekstów filozoficznych
  • zastanowienie się, jak myśl antyczna może pomóc współczesnemu człowiekowi w rozwiązywaniu problemów egzystencjalnych
  • rozwijanie umiejętności dyskutowania, przedstawiania własnego zdania i odpierania argumentacji oponenta

Kurs będzie obejmował 8 spotkań:

1. Siedmiu mędrców greckich. Początki filozofii greckiej: filozofowie jońscy, Heraklit, Parmenides, Demokryt
  2. Pitagoras, Protagoras i sofiści, Sokrates
  3. Platon
  4. Arystoteles
  5. Stoicyzm
  6. Epikureizm, hedonizm
  7. Augustyn z Hippony
  8. Boecjusz z Dacji. Podsumowanie kursu

1. Podstawowa wiedza dotycząca filozofii grecko-rzymskiej
  2. Umiejętność lektury tekstu filozoficznego
  3. Umiejętność formułowania pytań filozoficznych
  4. Umiejętność pracy grupowej
  5. Umiejętność dyskusji (wyrażania własnych myśli oraz poszanowania zdania drugiej osoby)
  6. Możliwość odniesienia poruszanej problematyki do własnego życia, odpowiedzi na niektóre stawiane sobie pytania egzystencjalne
  7. Świadomość dziedzictwa myśli antycznej we współczesnej Europie

wykład wprowadzający, dyskusja, praca w grupach

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (10h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Krótka praca pisemna (1-2 str. A4) na temat ustalony wcześniej z prowadzącym