Nauki przyrodnicze i ścisłe

Fizjologia środowiskowa, czyli jak człowiek adaptuje się do zmian

Prowadzący: dr Barbara Pospieszna

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. poniedziałek 6.11.2017 18:00 - 20:15
2. poniedziałek 13.11.2017 18:00 - 20:15
3. poniedziałek 20.11.2017 18:00 - 20:15
4. poniedziałek 27.11.2017 18:00 - 20:15
5. poniedziałek 4.12.2017 18:00 - 20:15

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych
ul. Dzięgielowa 27; 61-680 Poznań

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z zależnościami jakie występują pomiędzy ludzkim organizmem i środowiskiem. Jak pozbawieni nowoczesnej technologii ludzie, sprzed zaledwie kilku wieków, radzili sobie w różnych warunkach geoklimatycznych. Jak dzisiejsi turyści, sportowcy, czy naukowcy przygotowują się do konfrontacji z niecodziennymi warunkami środowiskowymi. Celem dodatkowym jest zapoznanie się z możliwościami adaptacyjnymi ludzkiego organizmu i korzyściami jakie ludzki organizm może odnosić ze świadomego kontaktu ze środowiskiem.

1. Wstęp do fizjologii środowiskowej, zjawisko adaptacji klimatycznej oraz meteopatii.
  2. Jak organizm reaguje na zimno? Czy morsowanie jest rozsądne? Czy zimna należy unikać? Aktywność fizyczna w zimnie.
  3. Jak organizm reaguje na ciepło? Czy sauna jest dla każdego? Czy jechać w tropiki zimą? Aktywność fizyczna w upale.
  4. Jak organizm reaguje na obniżone ciśnienie atmosferyczne? Jak się przygotować do wycieczki w wysokie góry? Aktywność fizyczna na wysokości.
  5. Jak organizm reaguje na zwiększone ciśnienie atmosferyczne/ hydrostatyczne? Czym różni się nurkowanie ze sprzętem (Scuba) od nurkowania swobodnego?
  6. Jak organizm reaguje na upływ czasu – starzenie? Czy można ten proces spowolnić? Próba odpowiedzi na życiowy dylemat: dodawać lat do życia czy życia do lat? Aktywność fizyczna wśród seniorów.

Po ukończeniu kursu uczestnik będzie wiedział jak ludzki organizm reaguje na zmienne warunki środowiskowe oraz jak można go wesprzeć w trudach adaptacji do tych nowych, wymagających warunków. Będzie także umiał sam się zachować oraz ewentualnie pomóc innym w omawianych sytuacjach.

• Prezentacja
  • Dyskusja
  • Analiza przypadku

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

test wyboru

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.