Kursy językowe

Fonetyka angielska w pigułce: intensywne warsztaty korekcji wymowy (od poziomu B1-B2)

Prowadzący: dr Danuta Wolfram-Romanowska

Język: polski/ angielski

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. wtorek 19.02.2019 16:45 - 19:00
2. wtorek 26.02.2019 16:45 - 19:00
3. wtorek 5.03.2019 16:45 - 19:00
4. wtorek 12.03.2019 16:45 - 19:00
5. wtorek 19.03.2019 16:45 - 19:00
6. wtorek 26.03.2019 16:45 - 19:00
7. wtorek 2.04.2019 16:45 - 19:00

Wydział Anglistyki (Coll. Novum)
al. Niepodległości 4; 61-874 Poznań

Celem kursu jest zauważalna poprawa wymowy j. angielskiego, bardziej zrozumiałej dla słuchacza, lepsze rozumienie mówionego języka angielskiego, zbudowanie podstawowej świadomości fonetycznej i wyposażenie w narzędzia do dalszej, samodzielnej pracy nad wymową.

Wybrane tematy ćwiczeniowe odnoszą się do brytyjskiej i amerykańskiej odmiany angielskiego.

1. Akcent wyrazowy i zdaniowy. Najważniejsza nieakcentowana samogłoska schwa. Czy każde słowo w zdaniu jest tak samo ważne (formy akcentowane i nieakcentowane w zdaniu)? Patrz 6.
  2. Spółgłoski dziąsłowe „t” i „d”. Jak „j” może zmienić spółgłoski „t” i „d” oraz „s” i „z”. Znikające spółgłoski „t” i „d” (elizja). Nagranie 1.
  3. Krótkie i długie „i” w kontraście. Dźwięczność spółgłoski na końcu wyrazu. Mechanizm wzdłużania i skracania samogłoski poprzedzającej na przykładzie tych samogłosek. Jak nie zmiękczać spółgłosek przed „i”.
  4. Spółgłoska międzyzębowa „th”. Spółgłoska nosowa tylnojęzykowa „n” (wymowa –ng i –ing). Jak nie unosawiać angielskich samogłosek. Nagranie 2.
  5. Akcent zdaniowy, rytm, formy mocne (akcentowane) i słabe (nieakcentowane) – kontynuacja. Patrz 1.
  6. Jak łączyć słowa, żeby mówić płynnie. Czy twierdzenie ma zawsze intonację opadającą, a pytanie wzrastającą? Podstawowe melodie i ich znaczenie. Nagranie 3.
  7. Podsumowanie całościowe. Przećwiczenie umiejętności na podstawie materiału (tekstu) egzaminacyjnego.

Po zakończeniu kursu słuchacz wie, że j. angielski ma swoisty akcent wyrazowy i zdaniowy i że jest to język rytmiczny. Słuchacz ma świadomość, że dźwięki języka angielskiego różnią się od dźwięków języka polskiego i że mogą zmieniać się w zależności od kontekstu fonetycznego. Słuchacz potrafi z większą pewnością siebie wypowiedzieć dźwięki przećwiczone na kursie oraz zmodyfikować je w kontekście. Słuchacz wie jak łączyć wyrazy w mowie wiązanej i jaka jest melodia i znaczenie podstawowych wzorców zdań oznajmujących i pytających. Słuchacz lepiej słyszy i rozumie mowę języka angielskiego. Słuchacz ma świadomość potrzeby dalszego, samodzielnego, wzmacniania nabytych umiejętności.

Krótkie opisy zjawisk fonetycznych, praca z materiałami audiowizualnymi (wzorami do naśladowania), grupowe i indywidualne ćwiczenie dźwięków z korektą nauczyciela, interaktywne ćwiczenie wymowy w grupkach, krótkie indywidualne wypowiedzi ustne na podstawie przećwiczonego materiału kursowego.

Nagrania audio (przez zainteresowanych studentów do określonych porcji materiału – do odsłuchania i opisania przez prowadzącą).

Dostępność kursowych materiałów dydaktycznych w formie elektronicznej po kliknięciu w nazwę kursu na stronie UO.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (13h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin polegał będzie na przeczytaniu lub nagraniu (do wyboru) krótkich zdań zawierających praktyczne zagadnienia fonetyczne - z podpowiedziami - omówione i przećwiczone w trakcie kursu.

Zapoznanie się i praca z testem egzaminacyjnym będzie przedmiotem ostatniego spotkania kursu.