Kursy językowe

Fonetyka angielska w pigułce: intensywne warsztaty korekcji wymowy z elementami gramatyki i konwersacji (od poziomu B2)

Prowadzący: dr Danuta Wolfram-Romanowska

Język: polski/ angielski

Rozpoczęcie zapisów: 14.02.2020
Zamknięcie zapisów: 2.03.2020

1. środa 13.05.2020 16:45 - 18:30
2. środa 20.05.2020 16:45 - 18:30
3. środa 27.05.2020 16:45 - 18:30
4. środa 3.06.2020 16:45 - 18:30
5. środa 10.06.2020 16:45 - 18:30
6. środa 17.06.2020 16:45 - 18:30
7. środa 24.06.2020 16:45 - 18:30
8. środa 1.07.2020 16:45 - 18:30

Wydział Anglistyki
ul. Grunwaldzka 6; 60-780 Poznań

Celem kursu jest zauważalna poprawa wymowy j. angielskiego, bardziej zrozumiałej dla słuchacza, lepsze rozumienie mówionego języka angielskiego, zbudowanie podstawowej świadomości fonetycznej, rozwinięcie sprawności gramatycznych i pewności siebie w mówieniu i wyposażenie w narzędzia do dalszej, samodzielnej pracy nad wymową.

Wybrane tematy ćwiczeniowe odnoszą się do wersji brytyjskiej i amerykańskiej języka angielskiego.

Akcent wyrazowy i zdaniowy (rytm); nieakcentowana samogłoska schwa,; wyrazy akcentowane i nieakcentowane w zdaniu; samogłoska „i” w kontraście; spółgłoski dziąsłowe „t” i „d” i ich zachowanie  zależności od kontekstu (np. znikanie); spółgłoska międzyzębowa „th”; spółgłoska nosowa tylnojęzykowa „n”; dźwięczność spółgłoski na końcu wyrazu; płynność mówienia (łączenie wyrazów i pauzowanie); podstawowe melodie i ich znaczenie; zagadnienia gramatyczne w powiązaniu z wymową.

Po zakończeniu kursu student wie, że j. angielski ma swoisty akcent wyrazowy i zdaniowy i że jest to język rytmiczny. Student ma świadomość, że dźwięki języka angielskiego różnią się od dźwięków języka polskiego i że mogą zmieniać się w zależności od kontekstu fonetycznego. Student potrafi z większą pewnością siebie wypowiedzieć dźwięki przećwiczone na kursie oraz zmodyfikować je w kontekście. Student wie jak łączyć wyrazy w mowie wiązanej i jaka jest melodia i znaczenie podstawowych wzorców zdań oznajmujących i pytających. Student lepiej słyszy i rozumie mowę języka angielskiego. Student ma świadomość potrzeby dalszego, samodzielnego, wzmacniania nabytych umiejętności w praktyce konwersacyjnej.

Krótkie opisy zjawisk fonetycznych, praca z materiałami audiowizualnymi (wzorami do naśladowania), grupowe i indywidualne ćwiczenie dźwięków z korektą nauczyciela, interaktywne ćwiczenie wymowy w grupach, krótkie indywidualne wypowiedzi ustne na podstawie przećwiczonego materiału kursowego. Nagrania audio (przez zainteresowanych słuchaczy do określonych porcji materiału – do odsłuchania i opisania przez prowadzącą).

Materiały kursu będą dostępne w formie elektronicznej na platformie UO.

Każdorazowo sesja kursu 1-7 trwać będzie 1,45 godziny zegarowej, a sesja 8 trwać będzie 2,0 godziny zegarowe (patrz Terminy zajęć).

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (11h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin polegał będzie na przeczytaniu krótkich zdań zawierających praktyczne zagadnienia fonetyczne - z podpowiedziami - omówione i przećwiczone w trakcie kursu, a także krótkiej rozmowie w języku angielskim pod kątem praktyki nabytych umiejętności.

Zapoznanie się z formułą egzaminu oraz testem egzaminacyjnym będzie przedmiotem ostatniego spotkania kursu.