Nauki humanistyczne

Gramatyka angielska: nauka struktur poprzez pracę nad autentycznymi tekstami (film, publicystyka, literatura)

Prowadzący: dr Michał Remiszewski

Język: angielski

Rozpoczęcie zapisów: 24.11.2017
Zamknięcie zapisów: 17.12.2017

1. poniedziałek 15.01.2018 18:30 - 20:00
2. poniedziałek 22.01.2018 18:30 - 20:00
3. poniedziałek 29.01.2018 18:30 - 20:00
4. poniedziałek 5.02.2018 18:30 - 20:00
5. poniedziałek 12.02.2018 18:30 - 20:00
6. poniedziałek 19.02.2018 18:30 - 20:00
7. poniedziałek 26.02.2018 18:30 - 20:00
8. poniedziałek 5.03.2018 18:30 - 19:15

Wydział Anglistyki
ul. Grunwaldzka 6; 60-780 Poznań

Kurs jest kierowany do osób, które dysponują już wiedzą o regułach i strukturach gramatycznych w języku angielskim na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym, ale chciałyby poprawić umiejętność ich stosowania na co dzień.

Wielu uczących się języka obcego boryka się z następującym problemem: znają oni reguły gramatyczne – często całkiem wyrafinowane - i potrafią poprawnie rozwiązywać ćwiczenia gramatyczne, ale gdy przychodzi do napisania tekstu lub zbudowania wypowiedzi ustnej, ich tak mozolnie budowana wiedza nagle okazuje się niedostępna: ograniczają się wtedy do najprostszych struktur, a i tak zdarzają im się błędy. Problem ten w dużej mierze wynika z błędnego przekonania – często nieuświadomionego - że nauka języka odbywa się tylko na zajęciach, lub wtedy gdy w sposób zamierzony podejmujemy trud nauczenia się czegoś, np. powtarzając słówka lub rozwiązując ćwiczenia gramatyczne.

Głównym celem kursu jest zatem „poszerzenie pola”, a więc nauczenie Państwa samodzielnego rozwijania kompetencji gramatycznej poprzez umiejętne czytanie i analizowanie autentycznych tekstów angielskich – takich, które nas otaczają na co dzień, lub które czytamy, albo których słuchamy w okolicznościach „pozalekcyjnych”. Ta umiejętność wyrobi w uczestnikach kursu wrażliwość na formę tekstu – a więc również jego gramatykę. Nauczymy się zatem dostrzegać w dowolnym tekście nie tylko jego znaczenie, ale przede wszystkim strukturę gramatyczną. Będziemy pracować nad fragmentami filmów, wywiadów, tekstów publicystycznych i współczesnej prozy. Poddamy analizie, a czasami zakwestionujemy, wybory gramatyczne rodzimych użytkowników języka angielskiego. Będziemy rozbierać autentyczną angielszczyznę na najdrobniejsze kawałki gramatyczne po to, aby przekonać się jak i po co Amerykanie i Brytyjczycy stosują zasady gramatyczne.

Stosowanie takiej metody obcowania z tekstem pomoże w realizacji drugiego celu kursu: nauczenia, a dla niektórych przypomnienia i utrwalenia, licznych ważnych struktur gramatycznych.

Wiedza o tym jak struktury gramatyczne są stosowane we współczesnej angielszczyźnie i poznanie konkretnych przypadków użycia gramatyki w autentycznych kontekstach ułatwi uczestnikom stosowanie tych struktur we własnej produkcji językowej.

Każde zajęcia będą miały formę warsztatów i będą polegały na pracy nad  autentycznymi tekstami w języku angielskim i ich analizie gramatycznej: wypowiedzi ustne, listy dialogowe, publicystyka, proza współczesna

Po zakończeniu kursu i potwierdzeniu osiągnięcia efektów kształcenia student będzie potrafił:

• dokonać analizy funkcjonalnej niektórych struktur zastosowanych w angielskim tekście autentycznym;
  • zastosować w tekście wybrane struktury gramatyczne omawiane w trakcie kursu.

• Analiza angielskich tekstów autentycznych ze względu na zastosowane w nich struktury gramatyczne;
  • Ćwiczenia gramatyczne oparte na angielskich tekstach autentycznych;
  • Dyskusja;
  • Instruktaż gramatyczny dotyczący wybranych konstrukcji gramatycznych.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Test pisemny