Nauki humanistyczne

8. wtorek 13.03.2018 17:30 - 19:00

Biblioteka UAM
ul. Ratajczaka 38-40; 61-816 Poznań

Celem kursu jest przybliżenie słuchaczom historii komiksu, jego gatunków, najważniejszych twórców, oraz współczesnego rynku komiksowego.

1 Historia komiksu - co to jest komiks, skąd się wziął i dokąd zmierza? Omówienie głównych gatunków komiksu wraz z przykładami:
2 Komiks dziecięcy – Komiks dziecięcy - o tym, że nie wszystkie komiksy są dla dzieci, i o tym, które dla dzieci są.
3 Komiks historyczny – czyli ciekawa lekcja historii zawarta w komiksowych kadrach.
4 Mangi – historia japońskich komiksów, które podbiły świat.
5 Ziny – czyli każdy może wydać swój komiks.
6 Komiks w Internecie – nie musisz umieć rysować żeby mieć miliony odbiorców. Wykorzystanie komiksu w edukacji, programy do rysowania komiksów.
7 Komiks superbohaterski – od taniej rozrywki dla dzieci po ikony popkultury.
8 Komiks na poważnie – czy są tematy, których nie da się przedstawić w komiksie?

Po zakończeniu kursu uczestnik: posiada podstawowe kompetencje niezbędne do zrozumienia języka, którym posługuje się komiksowe medium. Zna historię
i różnorodność kadrowanej sztuki a także przekonają się jak mocno komiks jest osadzony w kulturze.

wykład z prezentacją slajdów oraz najciekawszych komiksów ze zbiorów komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej

egzamin ustny