Biologia i nauki ścisłe

6. środa 9.06.2021 17:00 - 18:30
7. środa 23.06.2021 17:00 - 19:15

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Zapoznanie uczestników kursu ze stylami kształtowania parków i ogrodów w różnych okresach historycznych oraz przekazanie podstawowych wiadomości na temat rewaloryzacji zabytkowych założeń ogrodowych.

Różnorodność stylów ogrodowych w ujęciu historycznym. Podstawowe pojęcia z zakresu kompozycji przestrzennej parków i ogrodów.

Średniowieczne ogrody europejskie i arabskie. Ogrody Dalekiego Wschodu.

Europejskie ogrody renesansowe i barokowe.

Parki krajobrazowe XVIII – XIX wieku.

Problemy rewaloryzacja zabytkowych założeń ogrodowych.

Nowoczesne tendencje w kształtowaniu ogrodów i krajobrazu.

Umiejętność rozpoznawania podstawowych stylów parków i ogrodów.

Umiejętność nazywania i charakteryzowania poszczególnych elementów ogrodów historycznych.

Rozumienie kulturowych uwarunkowań kształtowania nowożytnych ogrodów historycznych i współczesnych

Wiedza na temat podstawowych zasad konserwacji i rewaloryzacji zabytkowych założeń ogrodowych

Zajęcia będą prowadzone on-line. Przekazywane informacje będą bogato ilustrowane mapami i zdjęciami ukazującymi zarówno całościową kompozycję przestrzenną, jaki i poszczególne charakterystyczne elementy wyposażenia ogrodów. Zaprezentowane zostaną światowe, europejskie i polskie przykładów parków charakterystycznych dla  poszczególnych stylów i okresów historycznych. Tematykę poszerzą wiadomości na temat rewaloryzacji zabytkowych założeń ogrodowych.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin pisemny