Nauki społeczne [kursy zdalne]

1. sobota 22.10.2022 12:00 - 16:00
2. sobota 29.10.2022 12:00 - 16:00
3. sobota 5.11.2022 12:00 - 16:00

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Jest to program szkoleniowy, skoncentrowany na rozwijaniu umiejętności z zakresu edukacji praw człowieka z wykorzystaniem podręcznika Rady Europy „Compass”.

Edukacja o prawach człowieka (HRE) polega na zapoznaniu ludzi z wiedzą, umiejętnościami i wartościami, w sposób pozwalający im w dalszej kolejności na rozpoznanie oraz bronienie swoich podstawowych praw.

Prawa człowieka można osiągnąć jedynie poprzez świadome i stałe domaganie się ich skutecznej ochrony. Edukacja praw człowieka (HRE) promuje wartości, przekonania i postawy, które zachęcają wszystkich ludzi do przestrzegania praw własnych oraz innych. HRE ma kluczowe znaczenie dla budowania i rozwoju społeczeństw. Jednocześnie promuje udział w podejmowaniu decyzji i pokojowym rozwiązywaniu konfliktów. Dodatkowo zachęca do empatii, integracji i niedyskryminacji.

Ten kompleksowy program szkoleń i wsparcia obejmie:

• wprowadzenie do praw człowieka i edukacji pozaformalnej;
  • szkolenie w zakresie korzystania z podręcznika „Compass”;
  • ewaluację i ocenę wpływu uczenia się.

Efekty uczenia się

Skuteczna edukacja w zakresie praw człowieka daje ludziom umiejętności i pewność uczestnictwa w życiu publicznym; zachęca ich do wywierania pozytywnego wpływu na ich społeczności i prowadzenia kampanii w sprawach, na których im zależy. HRE może w ten sposób przeobrażać nie tylko jednostkę, ale i społeczeństwo, którego jest częścią.

Uczestnik kursu:

• zdobędzie wiedzę na temat aktualnych zjawisk z zakresu praw człowieka;
  • zostanie zapoznany z podstawowymi przepisami międzynarodowymi, które z założenia mają chronić prawa człowieka;
  • zostanie wstępnie przeszkolony z zakresu edukacji pozaformalnej;
  • będzie miał możliwość zaprezentowania swojego projektu z zakresu edukacji o prawach człowieka;
  • będzie w stanie wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu codziennym oraz zawodowym.

Kurs został podzielony na dwie części. W pierwszej części uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z wiedzą teoretyczną z zakresu: kwestii prawnych, zasad edukacji pozaformalnej oraz podstawowej terminologii. W drugiej części kursu zostaną oni przygotowani do zaprezentowania swojego własnego projektu z zakresu edukacji o prawach człowieka z wykorzystaniem podręcznika „Compass”.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

25-30-minutowa prezentacja projektu, powstałego w ramach pracy grupowej (2-3-osobowe grupy).