Nauki humanistyczne

Indiana Jones w staropolskim skarbcu spraw ludzkich i boskich

Prowadzący: prof. UAM dr hab. Leszek Teusz

Forma zajęć: ćwiczenia

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. wtorek 15.01.2019 17:00 - 19:15
2. wtorek 22.01.2019 17:00 - 19:15
3. wtorek 29.01.2019 17:00 - 19:15
4. wtorek 5.02.2019 17:00 - 19:15
5. wtorek 12.02.2019 17:00 - 19:15
6. wtorek 19.02.2019 17:00 - 19:15
7. wtorek 26.02.2019 17:00 - 19:15
8. wtorek 5.03.2019 17:00 - 19:15
9. wtorek 12.03.2019 17:00 - 19:15

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

Celem kursu jest zaproszenie do szczególnej, podróżniczej wyprawy, której intencją jest  ukazanie bogactwa i różnorodności staropolskiej kultury, jako fascynującego skarbca spraw ludzkich i boskich, którego poznanie może pomóc z jednej strony w zrozumieniu przeszłości, (a co nie jest równoznaczne ze znajomością autorskich biogramów, tytułów dzieł, dat oraz wielu faktów z Wikipedii !), z drugiej zaś - stanowić użyteczny przewodnik, ułatwiający dryfowanie w „płynnej nowoczesności”. Chodziłoby o  uświadomienie Uczestnikom, że „ludzkie sprawy i problemy”, pomimo upływającego czasu, stanowią ciągle niedomkniętą „księgę zdarzeń”, że człowiek jest wciąż nienasyconym poszukiwaczem prawdy o sobie i o świecie. Ważnym aspektem będzie też przekonanie Słuchaczy, że podstawowa pragmatyka człowieka jako istoty rozumnej nie jest tylko pragmatyką działania, lecz również, a może nawet przede wszystkim, pragmatyką namysłu i rozmowy. Chodzi bowiem o to, by stawać się refleksyjnym praktykiem, a nie bezrefleksyjnym imitatorem kulturowych schematów myślenia i postępowania. Temu właśnie będzie służyć rozumiejące czytanie, analiza, interpretacja oraz rozmowa skupiające się na  tekstach literatury dawnej – średniowiecznej, renesansowej i barokowej.

Tematyka ogniskowała się będzie na rzetelnych, historycznie zakorzenionych procesach i procedurach  opisu, analizy i interpretacji zróżnicowanych sposobów wyrażania przez człowieka prawdy o sobie i świecie, z równoczesną próbą zastanowienia się nad tym, „jak to się ma” do dzisiejszego „tu i teraz”, co z tego, co dawne może stanowić swego rodzaju „lustro”, w którym przeglądać się powinna, z dużym pożytkiem dla jakości życia, współczesność.  Zasadniczym  przedmiotem oglądu staną  się literackie „głosy” z przeszłości, ze Średniowiecza, Renesansu i Baroku – autorzy, ich historie życia, utwory, teksty, gatunki etc., ukazywane w horyzoncie kontekstowym – światopoglądu, sztuki, filozofii etc. Wśród wielu tematów i zagadnień przedmiotem uwagi stanie się między innymi:  średniowieczna miłość i śmierć, renesansowe ideały życia, „Inny” i „Obcy” w Średniowieczu i Renesansie, staropolska a współczesna kultura słowa i obrazu (emblemat a internetowy mem), polityka i polityk – dawniej i dziś, sarmatyzm – niewygodne dziedzictwo czy szlachetny spadek?, zmysłowe i święte w kulturze baroku, rozum a zmysły – przeciwnicy czy sojusznicy w jednej sprawie?, staropolskie zaświaty – niebo i piekło.  To tylko niektóre tematy, których horyzont może być poszerzany, modyfikowany, w zależności także od dynamiki spotkań, których zasadniczym składnikiem, oprócz klasycznego wykładu, będzie interakcyjny wymiar bycia - rozmowa, wymiana myśli i skojarzeń, twórczy ruch wyobraźni.

Wiedza: Uczestnicy identyfikują i rozumieją specyfikę tekstów literatury dawnej,  rozpoznają i rozróżniają obecny w kulturze Średniowiecza, Renesansu i Baroku swoisty „kod kulturowy”, sposób prezentacji - opisu, analizy oraz interpretacji kwestii dotyczących spraw ludzkich (antropologia) i boskich, problemów światopoglądowych i filozoficznych. Identyfikują najważniejsze idee oraz formy ich wyrazu.

Umiejętności: W zakresie zdolności intelektualnych/poznawczych Uczestnicy posiadają zdolności do stosowania wiedzy dotyczącej tradycji kulturowej i literackiej oraz umiejętność porównywania treści współczesnej kultury z „głosami przeszłości”. Rezultatem tego jest także umiejętność bycia dojrzałym, refleksyjnym uczestnikiem współczesnego życia kulturowego, poprzez bardziej wyostrzony sąd, zdolność oceny, wartościowania, weryfikowania i argumentowania, wyprowadzania wniosków, poddawania krytyce i dyskutowania z różnymi  poglądami oraz ideami. Chodzi o umiejętność prowadzenia rozumiejącego, twórczego dialogu, w którym uczestniczą  tradycja i współczesność.

Kompetencje społeczne:  Uświadomienie Uczestnikom roli, wagi i gotowości do całożyciowego uczenia się, sprawności komunikowania się oraz krytycyzmu w wyrażaniu opinii i formułowaniu określonych kryterium i twierdzeń.

Wykład interaktywny zakładający „zdolność wzajemnego odziaływania na siebie” obu stron (prezentacja medialna, dyskusja, debata), spokojnego odkrywania przyjemności rozmowy – z autorami, tekstami oraz między sobą.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (16h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Ustna rozmowa wokół podjętych w czasie kursu tematów i  zagadnień. Istotnym dopełnieniem staną się zasugerowane propozycje lekturowe, uwzględniające także wyrażone oczekiwania i formułowane przez Słuchaczy potrzeby.