Nauki społeczne

Instructional design (ID) od kuchni. Projektowanie atrakcyjnych szkoleń e-learningowych

Prowadzący: dr Olga Bambrowicz

Rozpoczęcie zapisów: 14.02.2020
Zamknięcie zapisów: 8.03.2020

Zapisy na ten kurs
zostały zakończone.

1. poniedziałek 20.04.2020 17:30 - 19:30
2. poniedziałek 27.04.2020 17:30 - 19:30
3. poniedziałek 4.05.2020 17:30 - 19:30
4. poniedziałek 11.05.2020 17:30 - 19:30
5. poniedziałek 18.05.2020 17:30 - 19:30
6. poniedziałek 25.05.2020 17:30 - 19:30

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

Celem kursu jest wprowadzenie uczestników w najważniejsze zagadnienia z kręgu instructional designu (projektowania szkoleń e-learningowych) i tym samym przygotowanie uczących się do podejmowania wyzwań związanych z opracowywaniem atrakcyjnych i angażujących szkoleń. Kursanci poznają najważniejsze założenia teoretyczne, w oparciu o które w ramach ćwiczeń praktycznych stworzą fragment fabularyzowanego scenariusza szkolenia e-learningowego.

Kursantom przybliżone zostaną najważniejsze zasady tworzenia kursów oraz zagadnienia powiązane z metodyką tworzenia szkoleń e-learningowych. Ponadto uczący się poznają poszczególne etapy pracy nad szkoleniami i strukturę kursów zdalnych. Podczas zajęć poruszone zostaną następujące zagadnienia:

• miejsce i rola instructional designera w proces tworzenia e-learningu
  • persona i analiza potrzeb
  • narzędzia wykorzystywane w celu tworzenia szkoleń
  • praca z materiałem źródłowym
  • konwencja szkolenia
  • konstrukcja ekranów
  • tworzenie angażujących ćwiczeń
  • projektowanie szkoleń fabularyzowanych
  • koncepcja i scenariusz
  • ewaluacja oraz feedback

Po odbyciu cyklu zajęć uczący się:

• potrafi samodzielnie zaprojektować scenariusz szkolenia e-learningowego w oparciu o dostarczone materiały źródłowe
  • potrafi napisać koncepcję szkolenia
  • projektuje kurs e-learningowy z uwzględnieniem potrzeb szkoleniowych oraz możliwości najpopularniejszych narzędzi (Adobe Captivate, Articulate Storyline)
  • zna najważniejsze trendy w obrębie e-learningu
  • wie, gdzie szukać dodatkowych informacji na temat e-learningu

Warsztaty dyskusyjne, case study (studium przypadku) w oparciu o dostarczone przez prowadzącą materiały oraz praca w małych zespołach. Najważniejszą częścią zajęć będzie jednak praca indywidualna nad autorskim projektem szkolenia (koncepcja + fragment scenariusza).

Słuchacze mogą zostać poproszeni o przyniesienie na wybrane zajęcia własnych laptopów.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (12h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Rozmowa ustna na podstawie zagadnień poruszanych w trakcie kursu.