Kursy językowe

Intensywne warsztaty korekcji wymowy w interakcji konwersacyjnej (od poziomu B2)

Prowadzący: dr Danuta Wolfram-Romanowska

Język: polski/ angielski

Rozpoczęcie zapisów: 6.09.2019
Zamknięcie zapisów: 30.09.2019

1. środa 23.10.2019 18:45 - 20:30
2. środa 30.10.2019 18:45 - 20:30
3. środa 6.11.2019 18:45 - 20:30
4. środa 13.11.2019 18:45 - 20:30
5. środa 20.11.2019 18:45 - 20:30
6. środa 27.11.2019 18:45 - 20:30
7. środa 4.12.2019 18:45 - 20:30
8. środa 11.12.2019 18:45 - 20:30
9. środa 18.12.2019 18:45 - 20:30

Wydział Anglistyki
ul. Grunwaldzka 6; 60-780 Poznań

Celem kursu jest znaczna poprawa wymowy j. angielskiego, bardziej zrozumiałej dla słuchacza, lepsze rozumienie mówionego języka angielskiego, oraz konsolidacja dotychczasowych umiejętności językowych. Kurs skierowany jest do szerokiej rzeszy słuchaczy pragnących nabrać pewności siebie w mówieniu i rozumieniu mowy w praktyce i jest po części kontynuacją poprzednich kursów prowadzącej.

Wybrane tematy ćwiczeniowe odnoszą się do wersji brytyjskiej i amerykańskiej języka angielskiego.

Ćwiczenie wymowy w konwersacji ze szczególnym naciskiem na akcent wyrazowy i zdaniowy (rytm); wyrazy akcentowane i nieakcentowane w zdaniu; nieakcentowana samogłoskę schwa,; samogłoskę „i”; spółgłoski dziąsłowe „t” i „d” i ich zachowanie  zależności od kontekstu (np. znikanie); spółgłoskę międzyzębową „th”; spółgłoskę nosową tylnojęzykową „n”; dźwięczność spółgłoski na końcu wyrazu; płynność mówienia (zasady łączenia wyrazów i pauzowania); podstawowe melodie i ich znaczenie.

Po zakończeniu kursu słuchacz wie, że j. angielski ma swoisty akcent wyrazowy i zdaniowy i że jest to język rytmiczny. Słuchacz ma świadomość, że dźwięki języka angielskiego różnią się od dźwięków języka polskiego i że mogą zmieniać się w zależności od kontekstu fonetycznego. Słuchacz potrafi z większą pewnością siebie wypowiedzieć dźwięki przećwiczone na kursie oraz zmodyfikować je w kontekście. Słuchacz wie jak łączyć wyrazy w mowie wiązanej i jaka jest melodia i znaczenie podstawowych wzorców zdań oznajmujących i pytających. Słuchacz lepiej słyszy i rozumie mowę języka angielskiego. Słuchacz ma świadomość potrzeby dalszego, samodzielnego, wzmacniania nabytych umiejętności w praktyce interakcji językowej.

Grupowe i indywidualne ćwiczenie dźwięków w kontekście konwersacyjnym w interakcji z nauczycielem i korektą nauczyciela, interaktywne ćwiczenie wymowy w grupach, krótkie indywidualne wypowiedzi ustne słuchaczy. Doraźne krótkie opisy dźwięków i zjawisk fonetycznych w celach naprawczych. Nagrania audio (przez zainteresowanych słuchaczów – do odsłuchania i opisania przez prowadzącą).

Każdorazowo sesja kursu trwać będzie  1,45 godziny zegarowej (patrz Terminy zajęć).

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (13h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin polegał będzie na rozmowie w j. angielskim opartej na materiale omówionym i przećwiczonym w trakcie kursu.

Zapoznanie się z formułą i treścią egzaminu będzie częścią ostatniego spotkania kursu.