Nauki społeczne

Jak pracować z uczniem z wadą słuchu w szkole- dobre praktyki

Prowadzący: dr Karolina Ruta-Korytowska, dr hab. Marta Wrześniewska-Pietrzak

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. środa 16.01.2019 17:30 - 19:00
2. środa 23.01.2019 17:30 - 19:00
3. środa 30.01.2019 17:30 - 19:00
4. środa 6.02.2019 17:30 - 19:00
5. środa 13.02.2019 17:30 - 19:00
6. środa 20.02.2019 17:30 - 19:00

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

- zapoznanie słuchaczy z różnorodnością problemów, które napotykać może uczeń z wadą słuchu w szkole ogólnodostępnej (perspektywa ucznia i nauczyciela);

- zwrócenie uwagi na różnicę między dostosowaniem procesu kształcenia do możliwości ucznia a obniżaniem wymagań;

- wskazanie zasad organizacji procesu dydaktycznego wpływających na niwelowanie barier komunikacyjnych;

- przedstawienie dobrych praktyk dotyczących opracowania materiałów dydaktycznych (dotyczących m.in. typu materiałów, sposobu ich opracowania, poziomu językowego przygotowywanych materiałów, przygotowania materiałów audiowizualnych do możliwości percepcyjnych ucznia);

- analiza wybranych sytuacji komunikacyjnych w szkole pod kątem ich dostępności dla ucznia z wadą słuchu.

1. Uczeń z wadą słuchu, czyli kto?
  2. Problemy i bariery komunikacyjne obecne w kształceniu ucznia z wadą słuchu
  3. Dostosowanie metod kształcenia do możliwości percepcyjnych i komunikacyjnych ucznia z wadą słuchu a obniżanie wymagań.
  4. Dobre praktyki wykorzystywane w procesie kształcenia, w tym w przygotowywaniu materiałów dydaktycznych.

Po zakończonym cyklu spotkań uczestnik powinien:

- mieć świadomość zróżnicowania grupy uczniów z wadą słuchu;

- znać problemy i bariery komunikacyjne, które występują w procesie nauczania ucznia z wadą słuchu;

- umieć rozwiązać podstawowe problemy komunikacyjne i wskazać możliwości niwelowania barier;

- znać i umieć zastosować przedstawione dobre praktyki dotyczące przygotowania materiałów dydaktycznych adresowanych do ucznia z wadą słuchu (m.in. typ materiałów, sposób ich opracowania, poziom językowy przygotowywanych materiałów, przygotowanie materiałów audiowizualnych do możliwości percepcyjnych ucznia).

elementy metody eksponującej (wykład, filmy instruktażowe)

metoda problemowa (dyskusje, burza mózgów)

metody aktywizujące (metoda przypadków)

ćwiczenia

gry dydaktyczne

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (7h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Przygotowanie własnych materiałów dydaktycznych uwzględniających wprowadzone podczas warsztatów dobre praktyki.