Nauki prawno-społeczne

Jak robić biznes w Chinach i z Chińczykami. Chiński model rozwoju społeczno-gospodarczego

Prowadzący: prof. UAM Maciej Walkowski

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. sobota 14.10.2017 11:45 - 17:00
2. sobota 28.10.2017 8:15 - 11:30
3. sobota 18.11.2017 10:00 - 15:15
4. sobota 2.12.2017 8:15 - 11:30
5. niedziela 17.12.2017 11:45 - 17:00
6. sobota 20.01.2018 8:15 - 11:30

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
ul. Umultowska 89a; 61-614 Poznań

Zrozumienie istoty chińskiego modelu rozwoju społeczno- gospodarczego, zwanego "kapitalizmem państwowym" w kontekście kulturowych uwarunkowań prowadzenia biznesu. Szczególny nacisk położony zostanie za pojęcie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w Chinach (handel, produkcja, usługi), szans i zagrożeń z tym związanych, współpracy z Chińczykami, negocjacji biznesowych, chińskich inwestycji zagranicznych. Kurs stanowić ma teoretyczną bazę najważniejszych informacji i danych, przydatnych małym i dużym polskim inwestorom planującym nawiązanie współpracy ekonomicznej i handlowej z Chińczykami.

1. Kapitalizm konfucjański - istota i wpływ na rozwój społeczeństwa chińskiego.
  2. Etapowy proces przeobrażeń gospodarki chińskiej po roku 1978.
  3. Konsensus Pekiński czyli główne cechy chińskiego modelu rozwoju.
  4. Gospodarka chińska- analiza typu SWOT.
  5. Perspektywiczne i schyłkowe gałęzie i branże chińskiej gospodarki, czyli w co i gdzie inwestować w Chinach.
  6. Społeczeństwo chińskie - kulturowe, obyczajowe oraz mentalne cechy i ewolucja.
  7. Zasady negocjowania kontraktów biznesowych w Chinach. Specyfika chińskiej etykiety biznesowej.
  8. Guanxi - czym jest i jaki wpływ wywiera na prowadzenie biznesu w Państwie Środka.
  9. Chińska strategia Go Global.
  10. Polska strategia Go China.
  11. Szanse i bariery rozwoju polskiej przedsiębiorczości w Chinach.

1. Uczestnik pojmuje istotę najważniejszych procesów rozwojowych zachodzących współcześnie w Chinach, czyli tzw. „chińską drogę do kapitalizmu”, ze szczególnym uwzględnieniem sieci zależności biznesowych, społecznych, politycznych o kulturowym, historycznym i filozoficznym charakterze.
  2. Uczestnik zna i rozumie główne wewnętrzne i międzynarodowe, osiągnięcia i bariery rozwojowe Chin, potrafiąc identyfikować ja w ramach analizy typu SWOT.
  3. Uczestnik posiada zdolność interpretowania współczesnych, wielowymiarowych uwarunkowań biznesowych w Chinach, niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej ( handel, produkcja, inwestycje, praca najemna) w tym kraju oraz współpracy z Chińczykami (chińskie BIZ) poza granicami tego kraju.
  4. Uczestnik zdobywa zdolność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy w sferze rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej w Chinach oraz z chińskimi inwestorami w Polsce.

Wykład konwersatoryjny z wykorzystaniem multimediów.

Esej o objętości 15-20 stron znormalizowanego druku.

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.