Biologia i nauki ścisłe [kursy zdalne]

Jak skutecznie rozwiązywać zadania chemiczne?

Prowadzący: dr Joanna Kurek

Rozpoczęcie zapisów: 16.09.2022
Zamknięcie zapisów: 4.10.2022

1. sobota 22.10.2022 12:00 - 14:00
2. sobota 29.10.2022 12:00 - 14:00
3. sobota 5.11.2022 12:00 - 14:00
4. sobota 12.11.2022 12:00 - 14:00
5. sobota 19.11.2022 12:00 - 14:00
6. sobota 26.11.2022 12:00 - 14:00
7. sobota 3.12.2022 12:00 - 14:00
8. sobota 10.12.2022 12:00 - 14:00
9. sobota 17.12.2022 12:00 - 14:00
10. sobota 7.01.2023 12:00 - 14:00
11. sobota 14.01.2023 12:00 - 14:00

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

- celem kursu jest sprawne opanowanie obliczeń chemicznych i wykonywanie ich w prawidłowy sposób,

- w toku kursu zostaną omówione zadania z różnych działów np.: obliczanie stężeń (procentowe, molowe, przeliczanie), rozcieńczanie i zatężanie roztworów, obliczenia dotyczące roztworów np. pH

- kurs skierowany też jest do grona osób pragnących dobrze opanować obliczenia chemiczne, żeby przebrnąć przez naukę chemii oraz zdać maturę – pierwszy lub kolejny raz – poprzez lepsze zrozumienie zadań maturalnych, które nie należą do typowych zadań z kursu chemii w liceum,

- celem kursu jest przedstawienie, że nietypowe, a często wręcz egzotyczne wyglądające zadania z zestawów maturalnych z zakresu chemii organicznej nie są aż tak bardzo trudne, gdy zostaną prawidłowo przeanalizowane,

- w toku zajęć zostaną przedstawione ciekawe zadania maturalne dotyczące poszczególnych działów chemii z ostatnich 10 lat

- kurs prowadzony przez wieloletniego egzaminatora egzaminów maturalnych

- rozwiązywanie zadań trudniejszych maturalnych związanych także tych związanych z tematyką chemii organicznej,

- ogólne przedstawienie zadań z chemii z zestawów maturalnych z minionych lat wraz z różnymi innymi zestawami pochodzącymi z różnych rekomendowanych źródeł,

- szczególne uwzględnienie zadań z zakresu chemii organicznej, która często bywa kłopotliwa niż chemia nieorganiczna dla wielu uczniów

Przykładowe tematy:

Jak poprawnie rozwiązać niby trudne zadanie z chemii organicznej?

Ile jest cukru w cukrze? czyli o stężeniach

Co to jest pH? jak liczyć te zadania, żeby rozwiązać je poprawnie?

Efekty uczenia się

- słuchacz rozumie jak należy właściwie rozpocząć analizę zadania z treścią

- potrafi rozwiązać takie zadania i prawidłowo sformułować odpowiedź.

spotkania (w formie zdalnej) trwają 2 godziny zegarowe rozpoczynają się prezentacją teoretyczną omawianego w danym terminie tematu, a następnie obywa się część warsztatowa, czyli ćwiczenia już na konkretnych zadaniach, zadania typu testowego do rozwiązywania przez Słuchaczy, dyskusja prowadzona przez prowadzącego, pytania na zakończenie do danego tematu i podsumowanie warsztatu.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (16h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Praca testowa (dla chętnych) na koniec bloku zajęciowego w wyznaczonym terminie (nie później jak do 30 dni po ukończeniu kursu).