Nauki społeczne

Jak wspomagać rozwój dzieci i młodzieży

Prowadzący: dr Matylda Pachowicz

Rozpoczęcie zapisów: 6.09.2019
Zamknięcie zapisów: 30.09.2019

1. środa 23.10.2019 15:30 - 17:00
2. środa 30.10.2019 15:30 - 17:00
3. środa 6.11.2019 15:30 - 17:00
4. środa 13.11.2019 15:30 - 17:00
5. środa 20.11.2019 15:30 - 17:00
6. środa 27.11.2019 15:30 - 17:00
7. środa 4.12.2019 15:30 - 17:00
8. środa 11.12.2019 15:30 - 17:00
9. środa 18.12.2019 15:30 - 17:00
10. środa 8.01.2020 15:30 - 17:00

Wydział Studiów Edukacyjnych
ul. Szamarzewskiego 89; 60-568 Poznań

Dostarczenie podstawowej wiedzy z obszaru psychologii rozwojowej.

Zapoznanie słuchaczy z podstawami zasadami tworzenia warunków (ciepłego emocjonalnie otoczenia) dla pozytywnego rozwoju dzieci i młodzieży.

Zapoznanie słuchaczy z różnorodnymi metodami pracy z dziećmi i młodzieżą wspierającymi ich rozwój poznawczy, emocjonalny oraz społeczny.

Zapoznanie słuchaczy z wybranymi sposobami wspomagania dziecka/młodego człowieka w jego konstruktywnym radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi oraz konfliktowymi.

Uczestnik uzyska wskazówki:

- w jaki sposób można pomóc dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z emocjami, (uwzględniając ich perspektywę oraz okazując zrozumienie dla ich potrzeb); akcent postawiony będzie na budowaniu bliskości opartej na zrozumieniu, akceptacji oraz zaangażowaniu

- jak mądrze wspomagać dzieci oraz młodzież (unikając postawy nadopiekuńczej, nadmiernie kontrolującej czy niezaangażowanej); warsztaty pomogą w znalezieniu równowagi między potrzebami dorosłego a potrzebami dziecka oraz wspomogą dorosłych w budowaniu pozytywnych relacji z dziećmi/młodzieżą

- w jaki sposób wspomagać dziecko/młodego człowieka w budowaniu poczucia własnej wartości/pewności siebie/samodzielności oraz odpowiedzialności

- jak rozwijać talenty i predyspozycje u dzieci i młodzieży

Uczestnik potrafi wykorzystywać podstawową wiedzę z zakresu pedagogiki oraz psychologii w celu analizowania i interpretowania zachowań u dzieci i młodzieży.

Uczestnik rozróżnia podstawowe koncepcje psychologiczne oraz potrafi analizować procesy emocjonalne i społeczne z różnych perspektyw.

Uczestnik posiada podstawową wiedzę na temat więzi społecznych (ich rodzajów) oraz ich znaczenia w prawidłowym funkcjonowaniu dziecka/młodego człowieka.

Uczestnik umie się odwołać do odpowiedniego nurtu psychologicznego w celu wyjaśnienia konkretnego zachowania problemowego u dzieci i młodzieży oraz umie dobrać odpowiedni sposób radzenia sobie z nim.

praca w grupach, analiza przypadków, dyskusja, wykład

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (12h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

praca pisemna (analiza indywidualnego przypadku)