Nauki humanistyczne

Język i komunikacja w ochronie zdrowia

Prowadzący: prof. UAM Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak, mgr Bartłomiej Kruk, dr Magdalena Zabielska

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. środa 11.10.2017 18:30 - 20:00
2. środa 18.10.2017 18:30 - 20:00
3. środa 25.10.2017 18:30 - 20:00
4. środa 8.11.2017 18:30 - 20:00
5. środa 15.11.2017 18:30 - 20:00
6. środa 22.11.2017 18:30 - 20:00
7. środa 29.11.2017 18:30 - 20:00
8. środa 6.12.2017 18:30 - 20:00

Wydział Anglistyki
al. Niepodległości 4; 61-874 Poznań

Celem kursu jest przekazanie i usystematyzowanie wiedzy na temat komunikacji w szeroko pojętej ochronie zdrowia. Uczestnicy kursu zapoznają się ze złożonym charakterem tego typu komunikacji w różnych kontekstach – realnych i fikcyjnych (np. w kulturze popularnej). Celem jest też nakreślenie specyfiki ról społecznych: pracownika służby zdrowia, pacjenta i opiekuna oraz doświadczenia choroby w procesie udzielana i otrzymywania pomocy medycznej. Na tym tle przedstawione zostaną główne problemy komunikacji: przyczyny nieporozumień i źródła sukcesów w porozumiewaniu się dla dobra pacjenta. Kurs ma także na celu zademonstrowanie zastosowania badań językoznawczych w kontekście opieki zdrowotnej i uświadomienie, zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu, wielkiej wagi komunikacji w opiece zdrowotnej

temat

wykladowca

Liczba godzin

O komunikacji z pacjentem w instytucjach służby zdrowia – źródła nieporozumień

AKJ + MZ

4

O komunikacji lekarz-pacjent w serialach medycznych – obraz wyidealizowany?

MZ

2

Wojna, podróż i maszyna – o metaforach w języku medycyny

MZ

2

Lekarze i pacjenci na emigracji – czy w innej kulturze  komunikacja z pacjentem jest inna?

AKJ i MZ

4

Kiedy rodzic staje się dzieckiem, czyli jak opiekunowie rodzinni osób z demencją rozumieją i (dyskursywnie) budują swoje relacje z chorymi?

BK

2

Pacjent w starszym wieku u lekarza – problemy w komunikacji

AKJ

16

• student posiada ogólną znajomość zagadnień z zakresu komunikacji w kontekście służby zdrowia
  • student potrafi krytycznie ocenić jakość komunikacji w ochronie zdrowia i zna skuteczne strategie porozumiewania się
  • student jest zaznajomiony z pojęciem metafory i jej użyciem w kontekście medycznym
  • student umie dostrzec wpływ uwarunkowań społeczno-kulturowych na komunikację w ochronie zdrowia
  • student rozumie i umie przeprowadzić analizę sposobu przedstawienia tej komunikacji w kulturze popularnej

• wykład z elementami konwersatorium z wykorzystaniem zapisów autentycznej interakcji i materiałów medialnych (filmów)
  • analiza tekstów
  • debata

Literatura

Goban-Klas, Tomasz (red.). 2014. Komunikowanie w ochronie zdrowia – interpersonalne, organizacyjne i medialne. Warszawa: ABC Wolters Kluwer.

Lakoff, George i Mark Johnson. 2010. Metafory w naszym życiu. Warszawa : Wydawnictwo Aletheia.

Skrzypek, M. 2011. Perspektywa chorego w socjologii choroby przewlekłej. Lublin: Wydawnictwo KUL.

Strugała, Magdalena. 2013.  Komunikowanie interpersonalne z osobą starszą, jej rodziną/ opiekunem oraz zespołem terapeutycznym

Wawrzyniak, Jan (red.). 2009. Etyczny wymiar komunikacji interpersonalnej w praktyce. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.

Mikuła, Wojciech. 2002.  Aspekty postępowania z pacjentami w wieku podeszłym ze złamaniami w obrębie bliższej nasady kości udowej. Medycyna Rodzinna 5: 196-198.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (10h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

egzamin dwuczęściowy: (1) test wielokrotnego wyboru dot. podstawowych pojęć oraz (2) analiza „scenek” (tj. komentarz do transkrypcji komunikacji lekarz-pacjent)

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.