Kursy językowe

Język i kultura Chin w praktyce

Prowadzący: mgr Natalia Lewandowska

Język: polski/ chiński

Rozpoczęcie zapisów: 6.09.2019
Zamknięcie zapisów: 30.09.2019

1. sobota 19.10.2019 15:00 - 18:00
2. sobota 26.10.2019 15:00 - 18:00
3. sobota 9.11.2019 15:00 - 18:00
4. sobota 16.11.2019 15:00 - 18:00
5. sobota 23.11.2019 15:00 - 18:00
6. sobota 30.11.2019 15:00 - 18:00
7. sobota 7.12.2019 15:00 - 18:00
8. sobota 14.12.2019 15:00 - 16:30

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5; 61-614 Poznań

kształtowanie umiejętności słuchania, wypowiadania się, czytania i pisania w języku chińskim.

podstawowe zasady pisma chińskiego. Zarys historii Chin i współczesnej sytuacji politycznej, stosunki międzynarodowe i pozycja ChRL na arenie międzynarodowej. Powitania, pożegnania i przedstawienie osób po chińsku. Liczebniki 1-100. Podstawowe święta i zwyczaje w kulturze chińskiej. Podróżowanie po Chinach, środki komunikacji. Zapoznanie z kuchnią chińską, nazwy wybranych potraw i artykułów spożywczych. Wskazywanie drogi, pytanie o kierunek. Geografia Chin i ważne obiekty. Zakupy. Kultura biznesu i negocjacje z Chińczykami. Wyrażanie podstawowych emocji i upodobań.

• Słuchacz potrafi zrozumieć wyrażenia i najczęściej używane słowa związane ze sprawami dla niego ważnymi. Potrafi zrozumieć główny sens zawarty w krótkich, prostych komunikatach i ogłoszeniach.
  • Słuchacz potrafi czytać bardzo krótkie, proste teksty. Potrafi znaleźć konkretne, przewidywalne informacje w prostych tekstach dotyczących życia codziennego, takich jak karty dań, rozkłady jazdy. Rozumie krótkie, proste listy prywatne.
  • Słuchacz potrafi brać udział w zwykłej, typowej rozmowie wymagającej prostej i bezpośredniej wymiany informacji na znane mu tematy. Potrafi sobie radzić w bardzo krótkich rozmowach towarzyskich.
  • Słuchacz potrafi pisać krótkie i proste notatki lub wiadomości wynikające z doraźnych potrzeb.
  • Słuchacz jest świadomy zasad panujących w ChRL oraz potrafi zastosować je w praktycznych sytuacjach
  • Słuchacz posiada wiedzę dotyczącą historii, geografii i polityki ChRL

wykład, ćwiczenia, film, materiały dodatkowe

Egzamin pisemny.