Kursy stacjonarne

Język polski dla uchodźców z Ukrainy

Prowadzący: dr Agnieszka Mielczarek

Forma zajęć: laboratorium

Język: polski/ukraiński

Rozpoczęcie zapisów: 16.09.2022
Zamknięcie zapisów: 4.10.2022

1. piątek 21.10.2022 17:00 - 20:15
2. sobota 22.10.2022 15:00 - 18:15
3. piątek 18.11.2022 17:00 - 20:15
4. sobota 19.11.2022 15:00 - 18:15
5. niedziela 20.11.2022 14:00 - 15:30
6. piątek 25.11.2022 17:00 - 20:15
7. sobota 26.11.2022 15:00 - 18:15
8. niedziela 27.11.2022 15:00 - 18:15

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

Kurs odbywać się będzie w formie stacjonarnej.

Celem kursu jest zapoznanie słuchaczy z alfabetem polskim, podstawami języka polskiego oraz realiami życia w Polsce, aby mogli szybciej zaadaptować się do polskiej rzeczywistości.

Kurs rozpocznie się od przedstawienia słuchaczom polskiego alfabetu. Kursantom zaprezentowane zostaną najważniejsze przypadki gramatyczne i ich funkcje ze szczególnym uwzględnieniem różnic między językiem polskim i rosyjskim. Program zakłada także omówienie podstawowego słownictwa związanego z życiem codziennym i załatwianiem najważniejszych spraw życiowych (wynajem mieszkania). Przedstawione zostaną także pułapki językowe (false friends).

Zagadnienia:

• polski alfabet
  • podstawowa gramatyka rzeczownika, przymiotnika, czasownika, zaimka
  • słownictwo związane z życiem codziennym (jedzenie, zakupy, odzież, pieniądze)
  • słownictwo związane z urzędami (Urząd Gminy, Urząd Miasta, Urząd Pracy, Wydział Spraw Cudzoziemców)
  • słownictwo związane z załatwianiem spraw życiowych (wynajem mieszkania, załatwianie spawy w urzędzie, wzór CV)
  • słownictwo dotyczące usług GSM
  • pułapki językowe (false friends)
  • trening z zakresu prowadzenia mini konwersacji (symulacje dialogów)

Efekty uczenia się

Po odbyciu cyklu zajęć uczący się:

• umie czytać