Biologia i nauki ścisłe

5. sobota 5.12.2020 9:00 - 11:15
6. sobota 12.12.2020 9:00 - 11:15

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Proponowany kurs skierowany jest do osób, które chcą zdobyć praktyczną wiedzę z zakresu grafiki komputerowej, a nie miały wcześniej styczności z programami graficznymi, bądź mają niewielkie doświadczenie w ich obłudze. Kursanci nauczą się, jak korzystać z darmowych programów graficznych (na licencji GPL). Poznają bazowe pojęcia z dziedziny grafiki wektorowej i rastrowej t.j. rasteryzacja, modele przestrzeni barw, kompresja, rozdzielczość.

1) Poznanie podstaw programu do grafiki wektorowej Inkscape:
narzędzia rysunkowe, transformacja obiektów, praktyczne tworzenie rysunków/schematów, zapis pliku i eksport do wybranych formatów.
2) Poznanie podstaw programu do grafiki rastrowej Gimp:
znajomość interfejsu programu, tworzenie nowego obrazu, zapis pliku i eksport do wybranych formatów, narzędzia selekcji, praca na warstwach, korekcja fotografii, tworzenie animacji GIF.

Kursanci opanują przydatne cyfrowe narzędzia, które pozwolą im m.in. korygować fotografie, tworzyć schematy do prac dyplomowych, artykułów, prezentacji, blogów itd. Ponadto, nauczą się tworzyć proste animacje GIF.

Wszystkie ćwiczenia mają charakter praktyczny i będą wykonywane przez kursanta na komputerze, zatem zalecana jest podstawowa znajomość jego obsługi.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (11h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

zadania do wykonania w programach graficznych.