Ukraina - kursy

7. środa 29.06.2022 8:00 - 12:15

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Kurs języka polskiego dla słuchaczy z Ukrainy - poziom początkujący ma na celu przygotowanie do komunikacji i doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem polskim. Zakłada się, że po zakończeniu kursu studenci będą posiadali podstawowe kwalifikacje w zakresie umiejętności czytania, rozumienia, mówienia i pisania.

Program zakłada ćwiczenie umiejętności związanych z pięcioma sprawnościami, tzn. mówienie, pisanie, słuchanie, rozumienie tekstu pisanego oraz poprawność gramatyczna.

Na zajęciach kształtowane są poszczególne umiejętności:

Umiejętność mówienia: słuchacz umie znaleźć się w sytuacji, utworzyć dialogi, krótkie monologi, prezentacje, scenki rodzajowe w rolach (student, profesor, nauczyciel, pracodawca, członek rodziny, kolega).

W zakresie słuchania: słuchacz rozumie teksty czytane przez lektora, a także łatwe piosenki, nagrania z kaset i płyt, podstawowe zwroty i wyrażenia artykułowane przez rodzimych użytkowników języka polskiego

W zakresie pisania: słuchacz umie utworzyć pojedyncze wypowiedzi (dialogi), życzenia, podziękowania, powitania, pożegnania, przeproszenia, pozdrowienia, wypracowania: mój dzień, moja rodzina i in.

W zakresie czytania: słuchacz umie poprawnie wyartykułować, wypowiedzieć i przeczytać krótki tekst na powyższe tematy, przy czym jednocześnie rozumie, co czyta.

W zakresie gramatyki: słuchacz umie zastosować w praktyce zasady gramatyczne dotyczące koniugacji i deklinacji; składnia: zdania pojedyncze, zdania pytające.

Zważywszy na występowanie wzmożonej interferencji u osób ukraińskojęzycznych szczególny nacisk położony zostanie właśnie na kształcenie tej sprawności.

+ Interpunkcja, ortografia, pismo, alfabet.

Efekty uczenia się

Po odbyciu cyklu zajęć słuchacz:

• umie posługiwać się językiem polskim na poziomie komunikatywnym, z uwzględnieniem poprawności gramatycznej
  • rozumie najważniejsze treści i intencje zawarte w tekstach pisanych i wypowiedziach mówionych, dotyczące tematów związanych z życiem codziennym, czasem wolnym, szkołą oraz typowymi sytuacjami w pracy, wyrażone w prosty sposób;
  • umie posługiwać się językiem w typowych sytuacjach codziennych, w polskich realiach, w tym związanych z komunikowaniem się na uniwersytecie (język oficjalny/nieoficjalny);
  • umie napisać prosty tekst ogólny, popularny na temat, a także na temat odnoszący się do ich własnych zainteresowań;
  • umie krótko opowiedzieć o własnych zainteresowaniach, wyrazić i krótko uzasadnić własny pogląd oraz opisać zdarzenie

Wykład, ćwiczenia, praca w grupach, praca z materiałami audiowizualnymi, praca z tekstami kultury, aplikacje e-learningowe.

Test pisemny.