Kursy stacjonarne

Latynoskie ścieżki- konwersacje po hiszpańsku o Ameryce Łacińskiej na poziomie B1

Prowadzący: prof. UAM dr hab. Iwona Kasperska

Forma zajęć: laboratorium

Język: hiszpański/ polski

Rozpoczęcie zapisów: 15.09.2023
Zamknięcie zapisów: 3.10.2023

1. poniedziałek 6.11.2023 18:30 - 20:00
2. poniedziałek 13.11.2023 18:30 - 20:00
3. poniedziałek 20.11.2023 18:30 - 20:00
4. poniedziałek 27.11.2023 18:30 - 20:00
5. poniedziałek 4.12.2023 18:30 - 20:00
6. poniedziałek 11.12.2023 18:30 - 20:00
7. poniedziałek 18.12.2023 18:30 - 20:00
8. poniedziałek 8.01.2024 18:30 - 20:00
9. poniedziałek 15.01.2024 18:30 - 20:00
10. poniedziałek 22.01.2024 18:30 - 20:00

Wydział Neofilologii
al. Niepodległości 4; 61-874 Poznań

Informacja dotycząca oznaczeń poziomu kursów językowych znajduje się w zakładce FAQ.

Kurs odbywać się będzie w formie stacjonarnej.

Kurs ma charakter kulturoznawczo-językowy i ukierunkowany jest na ogólne zapoznanie słuchaczy z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi, politycznymi i kulturalnymi, które wpłynęły na ukształtowanie się współczesnej Ameryki Łacińskiej. Rozliczne tematy zostaną wprowadzone za pomocą tekstów, nagrań audio i video oraz ćwiczeń językowych – pisemnych i ustnych – o charakterze leksykalnym. Poszczególne zagadnienia będą dyskutowane w języku hiszpańskim na dostosowanym do słuchaczy poziomie w celu rozwinięcia słownictwa tematycznego i umożliwienia wypowiadania się w języku hiszpańskim na bardziej skomplikowane tematy. Osobom zainteresowanym poszerzeniem wiedzy zostaną zaproponowane lektury w języku polskim i hiszpańskim (fikcja literacka) oraz filmy fabularne i materiały audio i video dostępne w Internecie.

1. Geografia i polityka. Najciekawsze regiony w Ameryce Łacińskiej. Topografia, regiony geograficzne, podział polityczny. Jaka jest różnica między Ameryką Łacińską a Ameryką Południową i Ameryką Środkową a Karaibami? Jaka jest etymologia niektórych nazw geograficznych, np. Kuba, Kolumbia i Meksyk?
  2. Odkrycia geograficzne i okres kolonialny. Najważniejsze postaci i wydarzenia. Kim byli Kortez i Moctezuma, Pizarro i Atahualpa? Jakie są widoczne konsekwencje kolonializmu we współczesnej Ameryce Łacińskiej?
  3. Wiek XIX wiekiem Niepodległości. Jak powstały państwa latynoamerykańskie? Kim byli Simón Bolívar i José Martí?
  4. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Łacińskiej. Kto uważa się za „Indianina”? Kto posługuje się językami rdzennymi obecnie i w jakiej sytuacji? Przykład języka nahuatl i kultury duchowej i materialnej społeczności Nahua w Meksyku. Terminologia: „Indianin” czy „rdzenny mieszkaniec”?
  5. Afrykańczycy na kontynencie latynoamerykańskim. Kim są Afrolatynoamerykanie? Niewolnictwo, negritud, santería, Tercera Raíz. Synkretyzm religijny na przykładzie Kuby.
  6. Europejczycy na kontynencie latynoamerykańskim. Kim są Kreole? Czym jest metysaż, transkulturacja i akulturacja? Polacy w Ameryce Łacińskiej. Przykład Argentyny.
  7. Tango (i inne gatunki muzyczne) – taniec, muzyka i film. La revancha del tango w wykonaniu Gotan Project. Film Tango Carlosa Saury jako historia Argentyny pokazana poprzez tango.
  8. Hawana (i inne miasta) w muzyce, fotografii i filmie. Muzyka Habáname Carlosa Vareli, fotografie z Fleitas Cuba Collection Carlosa Alberto.
  9. Meksykańskie filmy o Meksyku. Roma Alfonsa Cuaróna i Przepiórki w płatkach róży Alfonsa Araua.
  10. Kuchnia i produkty Ameryki Łacińskiej. Co Ameryka Łacińska dała światu?

Efekty uczenia się

Po zakończeniu kursu słuchacze będą posiadali ogólną wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń historycznych, politycznych i kulturalnych, które miały miejsce w Ameryce Łacińskiej oraz na temat kultury materialnej tego subkontynentu. Będą umieli wypowiadać się w języku hiszpańskim o różnych zjawiskach kulturowych (np. metysaż) i poszerzą swoje słownictwo ogólne i tematyczne. Podniosą swoje kompetencje na poziomie języka mówionego.

Mini-wykład, dyskusja, ćwiczenia indywidualne i grupowe, praca nad krótkimi tekstami i fragmentami filmów fabularnych i dokumentalnych oraz piosenkami i mapami, ćwiczenia leksykalne pisemne i ustne obejmujące słownictwo tematyczne.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (12h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Pisemny test leksykalno-kulturoznawczy obejmujący tematykę zajęć.