Nauki przyrodnicze i ścisłe

Leki - oryginalne, generyczne, biologiczne, biopodobne. Jak powstają, jak i gdzie działają, kiedy są bezpieczne?

Prowadzący: dr Agnieszka Knopik-Skrocka

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. środa 11.10.2017 17:30 - 19:45
2. środa 18.10.2017 17:30 - 19:45
3. środa 25.10.2017 17:30 - 19:45
4. środa 8.11.2017 17:30 - 19:45
5. środa 15.11.2017 17:30 - 19:45

Wydział Biologii
ul. Umultowska 89; 61-614 Poznań

1. Zapoznanie z etapami i założeniami procedury opracowywania nowych leków (badania podstawowe, przedkliniczne, kliniczne).
  2. Przekazanie wiedzy na temat różnic między syntetycznymi lekami oryginalnymi i odtwórczymi (generycznymi).
  3. Przedstawienie wiedzy na temat mechanizmów działania, produkcji i udziału w rynku farmaceutycznym biofarmaceutyków (leki biologiczne) .
  4. Ukazanie różnic miedzy lekami biologicznymi i biopodobnymi.
  5. Zapoznanie z mechanizmami metabolizowania leków w organizmie, interakcji leków ze składnikami diety oraz oddziaływań między lekami.
  6. Przedstawienie wiedzy o potencjalnych miejscach i mechanizmach działania wybranych leków oraz o sposobach zwiększania ich powinowactwa do komórek.
  7. Ukazanie aktualnych sposobów leczenia chorób cywilizacyjnych (nowotwory, miażdżyca, choroby krążenia, choroba Alzheimera, Parkinsona)

Poszczególne spotkania koncentrować się będą wokół poniższych zagadnień:

Badania podstawowe, przedkliniczne, kliniczne w opracowywaniu leków oryginalnych.

Syntetyczne leki oryginalne a odtwórcze (generyczne).

Biofarmaceutyki (leki biologiczne) i biopodobne - przykłady, charakterystyka i udział w rynku farmaceutycznym.

Metabolizowanie leków w organizmie oraz ich interakcje ze składnikami diety (rola cytochromów, wolni i szybcy metabolizerzy, pro-leki).

Miejsca i mechanizmy działania wybranych leków w organizmie człowieka oraz sposoby zwiększania ich powinowactwa do komórek docelowych (terapia celowana - wybiórcza przy udziale liposomów, przeciwciał monoklonalnych, molekularnego konia trojańskiego).

Aktualne sposoby leczenia chorób cywilizacyjnych  (nowotwory, miażdżyca, choroby krążenia, choroba Alzheimera, Parkinsona).

Po zakończeniu kursu uczestnik potrafi:

wymienić i scharakteryzować etapy i założenia procesu opracowywania nowych leków

wskazać różnice między lekami oryginalnymi a odtwórczymi

wymienić przykłady biofarmaceutyków i objaśnić mechanizmy ich działania

wskazać różnice między lekami biologicznymi i biopodobnymi

przedstawić mechanizmy metabolizowania leków oraz zróżnicowanie populacji ludzkiej w zakresie szybkości metabolizowania wolni, ultraszybcy metabolizerzy)

wskazać miejsca działania wybranych leków w organizmie człowieka oraz sposoby zwiększania ich powinowactwa do miejsc docelowych

przedstawić strategie leczenia wybranych chorób cywilizacyjnych (nowotwory, miażdżyca, choroby krążenia, choroba Alzheimera, Parkinsona)

Wykład informacyjny/konwersatoryjny wzbogacony w obrazy mikroskopowe, animacje

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

test pisemny

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.