Kursy stacjonarne

Less waste i zero waste dla początkujących, czyli jak mniej śmiecić

Prowadzący: mgr Aleksandra Dzięgelewska

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 16.09.2022
Zamknięcie zapisów: 4.10.2022

1. sobota 29.10.2022 9:30 - 11:00
2. sobota 5.11.2022 9:30 - 11:00
3. sobota 19.11.2022 9:30 - 11:00
4. sobota 26.11.2022 9:30 - 11:00
5. sobota 3.12.2022 9:30 - 11:00
6. sobota 10.12.2022 9:30 - 11:00
7. sobota 17.12.2022 9:30 - 11:45

Wydział Biologii
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6; 61-614 Poznań

Kurs odbywać się będzie w formie stacjonarnej.

Zapoznanie uczestników kursu z podstawowymi definicjami i założeniami haseł zero waste i less waste, przedstawienie sposobów minimalizowania lub wtórnego wykorzystania odpadów w zależności od omawianej tematyki, rozwinięcie umiejętności wprowadzania przedstawionych zagadnień w życie codzienne oraz decydowania, kiedy zero waste i/lub less waste nie są korzystnym rozwiązaniem.

- Zero i less waste dla początkujących: Jak zacząć, jak uniknąć podstawowych błędów, jakimi zasadami się kierować?

- Domowa produkcja kosmetyków i środków czystości,

- Zero i less waste w kuchni,

- Podróże bez śmieci – czy to w ogóle możliwe?,

- Zero waste i less waste na zakupach,

- Upcycling – jak nadać drugie życie śmieciom?,

- O ekoterroryźmie słów kilka, czyli jak nie dać się zwariować.

Efekty uczenia się

Po uczestnictwie w wykładach uczestnik będzie zaznajomiony z tematyką i założeniami haseł less waste i zero waste, którymi będzie mógł kierować się w życiu podczas planowania codziennych czynności czy wyjazdów. Ponadto rozwinięte zostaną umiejętności formułowania własnego zdania, dyskutowania na omawiane na zajęciach tematy oraz odróżniania zachowań proekologicznych od tych, które dotykają tematyki ekoterrorymu.

Zajęcia dedykowane są osobom, które nigdy wcześniej nie miały styczności z pojęciami „less waste” i/lub „zero waste” lub ich wiedza i doświadczenie w tych obszarach są niewielkie. Wszystkie zajęcia prowadzone będą poprzez wykład z prezentacją multimedialną, a uzupełnione będą krótkimi scenkami nawiązującymi do omawianej problematyki lub pokazami otrzymywania produktów lub półproduktów stworzonych zgodnie z omawianymi założeniami. Ponadto wykłady będą zakładały aktywny udział uczestników w zajęciach poprzez dyskusję na dane tematy.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Projekt zaliczeniowy.