Nauki humanistyczne

Materialne i egzystencjalne dowody zmartwychwstania

Prowadzący: prof. UAM dr hab. Elżbieta Kotkowska

Forma zajęć: wykłady + warsztaty

Rozpoczęcie zapisów: 6.09.2019
Zamknięcie zapisów: 30.09.2019

1. wtorek 22.10.2019 19:00 - 20:30
2. wtorek 29.10.2019 19:00 - 20:30
3. wtorek 5.11.2019 19:00 - 20:30
4. wtorek 12.11.2019 19:00 - 20:30
5. wtorek 19.11.2019 19:00 - 20:30
6. wtorek 26.11.2019 19:00 - 20:30
7. wtorek 3.12.2019 19:00 - 20:30
8. wtorek 10.12.2019 19:00 - 20:30
9. wtorek 7.01.2020 19:00 - 20:30
10. wtorek 14.01.2020 19:00 - 20:30

Wydział Teologiczny
ul. Wieżowa 2/4; 61-111 Poznań

Wykłady i warsztaty są próbą integralnego podejścia do poznawania „materialnych dowodów” zmartwychwstania, takich jak całun Turyński, chusta z Manoppello, sudariun z Oviedo czy czepek z Cahors. Poznanie faktów przebiega na wielu płaszczyznach i przez wiele kanałów poznawczych opisywanych przez poszczególne nauki i nieredukowalnych względem siebie, a efekt badań podjętych w takiej perspektywie nie zawsze są przekonywujące. „Materialne dowody” przedstawione zostaną jako naukowe podejście do płócien pogrzebowych Jezusa z Nazaretu.

Natomiast w drugim etapie tak zwane „egzystencjalne dowody” zostaną ujęte jako osobowa relacja Marii z Magdali ze zmartwychwstały Jezusem w kontekście pytania: Jak przedstawiać, opisywać ludzką drogę od wątpliwości przez zmianę przekonań do pewności w wierze? [J 20, 1-18].

Przedstawienie obecnego stanu badań archeologicznych na temat zwyczajów pogrzebowych w starożytnej Palestynie. Dalej prezentacja osiągnięć nauk pozytywnych na temat całunu Turyńskiego, chusty z Manoppello, sudarionu z Oviedo czy czepka z Cahors. Przeprowadzenie analizy danych z tych osiągnięć.

Analiza postawy Marii Magdaleny w kontekście zmiany przekonań poprzez rozwiewanie wątpliwości i przekraczanie granic rozumienia egzystencjalnej relacji z Jesusem z Nazaretu.

Próba integralnego ujęcia ludzkich przekonań wobec faktu zmartwychwstania.

Pierwszy etap: Słuchacze uzyskają wiedzę na temat nowych badań i koncepcji dotyczących zwyczajów pogrzebowych w Palestynie. Na tej bazie omówione zostaną tak zwane płótna pogrzebowe Jezusa z Nazaretu. Opanują znajomość ujęcia integralnego tych badań.

Drugi etap: Poznanie, czym są tak zwane „dowody egzystencjalne”. Poznanie drogi świadka zmartwychwstania do pełnej relacji z Jezusem z Nazaretu.

wykład, warsztaty, rozmowa kierowana

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (12h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Test z wiedzy dotyczącej podanych faktów.