Nauki humanistyczne

Między Bizancjum islamem i łacińskim Zachodem. XII-wieczna sztuka sycylijskiej monarchii Hautevilleów

Prowadzący: dr Adam Soćko

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 22.02.2021
Zamknięcie zapisów: 8.03.2021

1. piątek 26.03.2021 18:00 - 19:30
2. piątek 9.04.2021 18:00 - 19:30
3. piątek 16.04.2021 18:00 - 19:30
4. piątek 23.04.2021 18:00 - 19:30
5. piątek 30.04.2021 18:00 - 19:30
6. piątek 7.05.2021 18:00 - 19:30
7. piątek 14.05.2021 18:00 - 19:30
8. piątek 21.05.2021 18:00 - 19:30
9. piątek 28.05.2021 18:00 - 19:30
10. piątek 4.06.2021 18:00 - 19:30
11. piątek 11.06.2021 18:00 - 19:30
12. piątek 18.06.2021 18:00 - 19:30

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

1. Prezentacja bogactwa i wyjątkowych cech architektury sycylijskiej w kontekście inspiracji sztuką arabską, grecką (bizantyjską) i łacińską z uwzględnieniem okoliczności historycznych towarzyszących powstaniu i egzystencji monarchii sycylijskich Normanów w ciągu XII stulecia.
  2. Szczegółowa analiza kaplicy pałacowej królów normańskich w Palermo jako fenomenu sztuki dworskiej XII wieku – architektura, mozaiki, posadzka w technice opus sectile, drewniany strop muqarnowy, wystrój.
  3. Prezentacja, charakterystyka i omówienie architektury i interpretacji programów mozaikowych dekoracji katedr w Cefalù i Monreale.
  4. Prezentacja bogactwa sztuki sycylijskiej prowincji.
  5. Omówienie zabytków sztuki arabo-normańskiej w Palermo (katedra, świątynie dygnitarzy dworskich, zamek i królewskie rezydencje podmiejskie).

Artystyczna tradycja sztuki bizantyjskiej na Sycylii i w południowej Italii przed podbojem Normanów. Polityczna ekspansja Arabów w basenie Morza Śródziemnego i jej artystyczne konsekwencje dla sztuki sycylijskiej XII stulecia. Okoliczności historycznego podboju Kalabrii, Apulii i Sycylii przez Normanów w 2 połowie XI wieku. Syntetyczna historia monarchii Hauteville’ów na Sycylii. Najstarsze katedry władców normańskich – Kalabria, Apulia, Sycylia. Architektura sycylijskich wybrzeży i interioru – klasztory i zamki XII wieku. Dziedzictwo kulturowe normańskiego Palermo – architektura świątyń, budowli świeckich, i wybranych artefaktów sztuki użytkowej. Mozaikowe dekoracje Cappella Palatina, katedr w Cefalù i Monreale, a także rezydencji królewskich i świątyni La Martorana w Palermo. Kultura dworska sycylijskich monarchów. Krużganki klasztoru w Monreale i inne wybrane zabytki rzeźby XII wieku.

Uczestnik zajęć:

- zna najważniejsze procesy historyczno-kulturowe które legły u podstawy rozwoju sztuk plastycznych i architektury Sycylii w XII wieku;

- potrafi prawidłowo identyfikować czasokres, nazwy i zasięg omawianych zjawisk artystycznych, zna dobrze topografię Sycylii;

- zna założenia programów ikonograficznych dekoracji mozaikarskich świątyń sycylijskich.

- zna kluczowe interpretacje odnośnie powstania, sposobu funkcjonowania oraz wymowy programu Cappella Palatina (kaplicy pałacowej) w Palermo;

- rozumie mechanizmy kształtujące artystyczne i symboliczne wartości architektury arabo-normańskiej;

- potrafi wskazać kilkanaście najważniejszych budowli pod względem ich znaczenia dla dziejów sztuki sycylijskiej XII stulecia;

- posługuje się podstawowym zakresem pojęć z dziedziny architektury;

- zna pojęcie typu i stylu i ich znaczenie dla omawianych zjawisk artystycznych;

- potrafi określić czas powstania kluczowych zabytków sztuki sycylijskiej XII wieku i związać je z poszczególnymi władcami z rodu Hauteville’ów.

Wykład w oparciu o prezentacje multimedialne

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (14h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin ustny