Nauki przyrodnicze i ścisłe

Mikroorganizmy w zdrowiu i chorobie człowieka

Prowadzący: dr hab. Sylwia Krzymińska

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. czwartek 5.10.2017 18:15 - 19:45
2. czwartek 12.10.2017 18:15 - 19:45
3. czwartek 19.10.2017 18:15 - 19:45
4. czwartek 26.10.2017 18:15 - 19:45
5. czwartek 9.11.2017 18:15 - 19:45
6. czwartek 16.11.2017 18:15 - 19:45
7. czwartek 23.11.2017 18:15 - 19:45
8. czwartek 30.11.2017 18:15 - 19:00

Wydział Biologii
ul. Umultowska 89; 61-614 Poznań

Celem kursu jest przekazanie wiedzy dotyczącej:

1. Wpływu mikroorganizmów kolonizujących przewód pokarmowy na utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia i rozwój chorób
  2. Podstawowych zagadnień dotyczących wybranych bakteryjnych i wirusowych chorób infekcyjnych oraz ich mechanizmów
  3. Wiedzy dotyczącej profilaktyki zakażeń
  4. Analiz serologicznych i molekularnych wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakaźnych

Jelito człowieka stanowi najbardziej zagęszczony, bioróżnorodny i szybko zmieniający się bakteryjny ekosystem, zwany mikrobiotą. Na wykładzie zostanie omówiony wpływ mikrobioty jelitowej na utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia oraz rozwój chorób przewodu pokarmowego i ogólnoustrojowych. Kolejne wykłady będą wprowadzeniem do tematyki chorób zakaźnych. Zostaną przedstawione aktualne problemy dotyczące starych i nowo pojawiających się patogenów. Omówione będą czynniki warunkujące chorobotwórczość bakterii oraz ich wpływ na komórki gospodarza.  Słuchacze będą zapoznani z zasadami profilaktyki chorób zakaźnych oraz metodami ich diagnostyki.

Po zakończeniu wykładów uczestnik:

1. Rozumie zagadnienia dotyczące wpływu diety i innych czynników na mikrobiotę jelita i utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia
  2. Ma wiedzę dotyczącą czynników wirulencji wybranych bakterii chorobotwórczych oraz ich wpływu na organizm człowieka
  3. Wyjaśnia zasady profilaktyki przeciwzakaźnej i potrafi odpowiedzieć na pytanie „dlaczego konieczne jest stosowanie szczepień ochronnych?”
  4. Zna podstawy teoretyczne i praktyczne diagnostyki laboratoryjnej chorób infekcyjnych

Wykład otwarty i dyskusja

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

egzamin ustny

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.