Kursy językowe

Najczęstsze błędy wymowy w języku angielskim u Polaków: fonetyka w praktyce z elementami słownictwa i gramatyki (od poziomu B1)

Prowadzący: dr Danuta Wolfram-Romanowska

Język: angielski/polski

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. czwartek 21.02.2019 16:45 - 19:00
2. czwartek 28.02.2019 16:45 - 19:00
3. czwartek 7.03.2019 16:45 - 19:00
4. czwartek 14.03.2019 16:45 - 19:00
5. czwartek 21.03.2019 16:45 - 19:00
6. czwartek 28.03.2019 16:45 - 19:00
7. czwartek 4.04.2019 16:45 - 19:00

Wydział Anglistyki (Coll. Novum)
al. Niepodległości 4; 61-874 Poznań

Celem kursu jest zauważalna poprawa wymowy j. angielskiego – bardziej zrozumiałej dla słuchacza, oraz lepsze rozumienie naturalnej, codziennej angielszczyzny; a także zbudowanie świadomości fonetycznej i wyposażenie w narzędzia do dalszej, samodzielnej pracy nad wymową i percepcją mowy w połączeniu z rozbudową gramatyki i przydatnego słownictwa.

Wybrana tematyka kursu odnosi się do brytyjskiej i amerykańskiej odmiany języka angielskiego.

1. Akcent wyrazowy, zmiany akcentu w wyrazach pochodnych oraz frazach. Zredukowana samogłoska schwa. Znikające dźwięki (elizja): samogłoska schwa. Słownictwo. Patrz 6.
  2. Spółgłoski „t” i „d”. Znikające dźwięki (ciąg dalszy): elizja spółgłosek „t” i „d”. Słownictwo.
  3. Długa i krótka samogłoska „i”. Dźwięczność spółgłoski na końcu wyrazu. Mechanizm wzdłużania i skracania samogłoski poprzedzającej. Słownictwo.Dźwięczne i bezdźwięczne końcówki gramatyczne:„s” czy „z”, „t” czy „d”?. Ortografia a wymowa. Słownictwo.
  1. Spółgłoska międzyzębowa „th”. Słownictwo. Spółgłoska nosowa tylnojęzykowa „n”. Wymowa -ng –ing. Gramatyka i słownictwo.
  1. Czy każde słowo w zdaniu jest tak samo ważne? Akcent zdaniowy, rytm, formy mocne (akcentowane) i słabe (nieakcentowane). Gramatyka i słownictwo: rodzajniki, zaimki, przyimki itp. jako formy słabe we frazach oraz idiomach. Patrz 1.
  2. Jak dźwięki mogą wpływać na siebie wzajemnie (upodobnienie). Jakich reguł fonetycznych nie przenosić z j. polskiego: jak nie ubezdźwięczniać końcowych spółgłosek (ciąg dalszy); jak nie zmiękczać spółgłosek przed „i”; jak nie unosawiać angielskich samogłosek. Słownictwo.
  3. Jak łączyć słowa, żeby mówić płynnie. Łączące „r”, „j”, „w” oraz upodobnienia (ciąg dalszy). Gramatyka.
  4. Podstawowe melodie i ich znaczenie: intonacja opadająca i intonacja wzrastająca w twierdzeniach i pytaniach. Gramatyka: struktura zdania.
  5. Podsumowanie kursu i przećwiczenie umiejętności na podstawie materiału (tekstu) egzaminacyjnego.

Po zakończeniu kursu słuchacz wie, że język angielski ma swoisty akcent wyrazowy i zdaniowy i że jest to język rytmiczny i dynamiczny. Słuchacz ma świadomość, że dźwięki języka angielskiego różnią się od dźwięków języka polskiego i że mogą zmieniać się w zależności od kontekstu fonetycznego. Słuchacz potrafi wypowiedzieć dźwięki przećwiczone na kursie oraz zmodyfikować je w kontekście. Słuchacz wie jak łączyć wyrazy w mowie wiązanej i jaka jest melodia i znaczenie podstawowych wzorców zdań oznajmujących i pytających. Słuchacz dysponuje wzbogaconą wiedzą gramatyczną i słownikową. Słuchacz lepiej rozumie naturalną, mówioną angielszczyznę. Słuchacz ma świadomość potrzeby dalszego, samodzielnego, wzmacniania nabytych umiejętności.

Krótkie opisy zjawisk fonetycznych, praca z materiałami audiowizualnymi (wzorami do naśladowania), grupowe i indywidualne ćwiczenie dźwięków z korektą nauczyciela, interaktywne ćwiczenie wymowy w grupach (rozmowa), ćwiczenie gramatyki i słownictwa w powiązaniu ze zjawiskami fonetycznymi.

Dostępność kursowych materiałów dydaktycznych w formie elektronicznej po kliknięciu w nazwę kursu na stronie UO.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (13h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin w formie ustnej: przeczytanie tekstu – z podpowiedziami – zawierającego elementy wymowy będących przedmiotem kursu.

Zapoznanie się  i praca z testem egzaminacyjnym będzie przedmiotem ostatniego spotkania kursu.