Nauki humanistyczne

Niemiecka korespondencja handlowa (poziom B1)

Prowadzący: dr Karolina Kęsicka

Język: niemiecki / polski

Rozpoczęcie zapisów: 1.02.2017
Zamknięcie zapisów: 27.02.2017

1. czwartek 23.03.2017 18:30 - 20:00
2. czwartek 30.03.2017 18:30 - 20:00
3. czwartek 6.04.2017 18:30 - 20:00
4. czwartek 13.04.2017 18:30 - 20:00
5. czwartek 20.04.2017 18:30 - 20:00
6. czwartek 27.04.2017 18:30 - 20:00
7. czwartek 4.05.2017 18:30 - 20:00
8. czwartek 11.05.2017 18:30 - 20:00
9. czwartek 18.05.2017 18:30 - 20:00
10. czwartek 25.05.2017 18:30 - 20:00

Wydział Neofilologii
al. Niepodległości 4; 61-874 Poznań

Kurs prowadzony w języku polskim i niemieckim na poziomie B1.

W trakcie zajęć słuchacze zapoznawani są z strukturami gramatyczno-leksykalnymi niemieckiego i polskiego listu handlowego oraz z wzorami pism handlowych w obu językach. Dla potrzeb kształtowania u słuchaczy poprawności stylistycznej w tłumaczeniu na język polski w zajęciach wykorzystywane są teksty paralelne w języku polskim. Poprzez pracę indywidualną z tekstem lub pracę zespołową nad tekstem słuchacze rozwijają praktyczną kompetencję językową, formułując przykładowe wzory pism w języku niemieckim na określony temat, rozwijając przy tym umiejętność pracy w zespole.

Cel ogólny:

Rozwijanie znajomości języka niemieckiego w sytuacjach życia zawodowego związanych z prowadzeniem obcojęzycznej korespondencji w firmie.

Cele szczegółowe:

• zapoznanie ze strukturami gramatyczno-leksykalnymi właściwymi dla niemieckiej i polskiej korespondencji handlowej
  • opanowanie przez Słuchaczy leksyki dotyczącej sytuacji zawodowych na poziomie B1
  • zapoznanie ze strukturą tekstów użytkowych właściwych dla korespondencji handlowej z uwzględnieniem różnic kulturowych w zakresie komunikacji fachowej
  • opanowanie umiejętności formułowania prawidłowego pod względem struktury i treści oraz poprawnego językowo tekstu użytkowego z zakresu korespondencji handlowej

1. Niemiecki i polski list handlowy – struktura i podstawowe zwroty używane w korespondencji handlowej
  2. Zapytanie ofertowe
  3. Oferta handlowa
  4. Zamówienie handlowe
  5. Przyjęcie zamówienia
  6. Faktura VAT
  7. Reklamacja
  8. Odpowiedź na reklamację
  9. Storno zamówienia

Po ukończeniu kursu słuchacz:

• zna i rozumie struktury językowo-gramatyczne i stylistyczne stosowane w niemieckich pismach korespondencji handlowej
  • rozpoznaje strukturę różnych tekstów użytkowych właściwych dla korespondencji handlowej
  • potrafi komunikować się w sytuacjach życia zawodowego związanych z prowadzeniem korespondencji handlowej
  • potrafi poprawnie formułować w języku obcym pisma handlowe
  • ma kompetencję tłumaczeniową z zakresu omawianej tematyki
  • ma świadomość różnic kulturowych w odniesieniu do stylu prowadzenia pisemnej korespondencji fachowej w języku niemieckim i polskim

• praca samodzielna
  • praca w parach
  • praca w grupach

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (12h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin pisemny

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.

Warto wiedzieć

Jeżeli wybrany kurs nie spełni Twoich oczekiwań będziesz mógł w dowolnej chwili z niego zrezygnować. Po dokonaniu rezygnacji z kursu odzyskasz wpłaconą opłatę w wysokości zależnej od odbytych już zajęć (rezygnując w połowie kursu odzyskasz zatem 50% ceny kursu).