Nauki humanistyczne

Niemiecki język specjalistyczny z zakresu motoryzacji

Prowadzący: dr Joanna Kic-Drgas

Forma zajęć: ćwiczenia

Język: niemiecki / polski

Rozpoczęcie zapisów: 1.02.2017
Zamknięcie zapisów: 27.02.2017

1. poniedziałek 3.04.2017 17:00 - 20:15
2. poniedziałek 10.04.2017 17:00 - 20:15
3. poniedziałek 24.04.2017 17:00 - 20:15
4. poniedziałek 8.05.2017 17:00 - 20:15
5. poniedziałek 15.05.2017 17:00 - 20:15
6. poniedziałek 22.05.2017 17:00 - 20:15
7. poniedziałek 29.05.2017 17:00 - 20:15
8. poniedziałek 5.06.2017 17:00 - 20:15

Collegium HCP
ul. 28 Czerwca 1956 nr 198; 61-485 Poznań

Wymagany poziom znajomości języka niemieckiego - B1

Kurs ma na celu przybliżenie uczestnikom podstawowych zagadnień z zakresu motoryzacji oraz zaprezentowanie terminologii z danego zakresu. Oraz rozwijanie sprawności mówienia, rozumienia tekstu pisanego i czytanego w danym zakresie tematycznym. Kurs ma charakter kontrastywny polsko/niemiecki.

Zajęcia 1. Wprowadzenie podstawowych terminów dotyczących budowy samochodu.

Zajęcia 2. Silniki, rodzaje, właściwości – ćwiczenia terminologiczne.

Zajęcia 3. Zawieszenie, systemy elektroniczne, rozwiązania hybrydowe - ćwiczenia terminologiczne.

Zajęcia 4. Podstawowe słownictwo z zasad ruchu drogowego - ćwiczenia terminologiczne oraz ćwiczenia rozwijające sprawność rozumienia tekstów pisanych.

Zajęcia  5.  Podstawowa diagnostyka samochodowa – ćwiczenia terminologiczne oraz ćwiczenia rozwijające sprawność rozumienia ze słuchu.

Zajęcia 6. Wypadek drogowy - ćwiczenia terminologiczne oraz streszczanie tekstów, wybieranie najważniejszych wiadomości z tekstu.

Zajęcia 7.  Zakup samochodu, struktura i najważniejsze elementy umów, na przykładzie umowy kupna/sprzedaży.

Zajęcia 8. Przygotowanie krótkich wystąpień związanych z zagadnieniami motoryzacyjnymi, słownictwo typowe dla wystąpień publicznych i prezentacji.

Zajęcia 9. Dokumenty samochodowe, rejestracja samochodu, ćwiczenia tłumaczeniowe.

Zajęcia 10. Podsumowanie, ćwiczenia powtórzeniowe.

Uczestnik po zakończeniu kursu będzie:

• rozumiał  oraz umiał nazwać w języku niemieckim części samochodu
  • mógł zdefiniować oraz nazwać w języku niemieckim podstawowe zagadnienia  zakresu diagnostyki samochodowej, zasad ruchu drogowego, najnowszych rozwiązań technologicznych w przemyśle samochodowym oraz skategoryzować rodzaje silników i opisać ich pracę.
  • umiał opisać podstawowe dokumenty samochodowe, rozpoznać typowe dla nich sformułowania leksykalno-gramatyczne w języku polskim i niemieckim,
  • potrafił przygotować dłuższą wypowiedz w języku niemieckim i zaprezentować określony temat z zakresu motoryzacji
  • umiał nazwać elementy umowy, zrozumieć podstawowe sformułowania  typowe dla umowy kupna sprzedaży samochodu

Prezentacja, konwersacje, praca w grupach, tłumaczenia, praca projektowa.

Dla tego kursu nie wprowadzono jeszcze informacji o egzaminie końcowym.

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.

Warto wiedzieć

Jeżeli wybrany kurs nie spełni Twoich oczekiwań będziesz mógł w dowolnej chwili z niego zrezygnować. Po dokonaniu rezygnacji z kursu odzyskasz wpłaconą opłatę w wysokości zależnej od odbytych już zajęć (rezygnując w połowie kursu odzyskasz zatem 50% ceny kursu).