Nauki humanistyczne

Obraz unitów w literaturze polskiej

Prowadzący: mgr Jędrzej Krystek

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 22.02.2021
Zamknięcie zapisów: 8.03.2021

1. środa 24.03.2021 16:00 - 17:30
2. środa 31.03.2021 16:00 - 17:30
3. środa 7.04.2021 16:00 - 17:30
4. środa 14.04.2021 16:00 - 17:30
5. środa 21.04.2021 16:00 - 17:30
6. środa 28.04.2021 16:00 - 17:30
7. środa 5.05.2021 16:00 - 17:30
8. środa 12.05.2021 16:00 - 17:30
9. środa 19.05.2021 16:00 - 17:30
10. środa 26.05.2021 16:00 - 17:30
11. środa 2.06.2021 16:00 - 17:30
12. środa 9.06.2021 16:00 - 17:30
13. środa 16.06.2021 16:00 - 17:30
14. środa 23.06.2021 16:00 - 17:30
15. środa 30.06.2021 16:00 - 17:30

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Przybliżenie słuchaczom obrazu członków cerkwi greckokatolickiej w literaturze polskiej.

W ramach wykładów chciałbym przybliżyć słuchaczom historię unii brzeskiej, założenia stojące za jej zawiązaniem w 1596 roku, nakreślić dzieje wyznawców cerkwi greckokatolickiej zarówno w I jak i II Rzeczypospolitej. Jestem przekonany, iż stosunek państwa polskiego zarówno wobec religii jak i mniejszości etnicznych ją wyznających może stanowić przykład symptomatyczny dla losów mniejszości etnicznych w Polsce na przestrzeni dziejów. Nie chciałbym ograniczać się jedynie do dywagacji o naturze historycznej – zasadniczym polem mojego odniesienia uczynię teksty literackie.

Historia członków cerkwi greckokatolickiej, nazywanych w literaturze najczęściej (choć nieprecyzyjnie) unitami, pozostaje przypadkiem w dziejach literatury polskiej niemal bez precedensu. Choć zarówno w I jak i II Rzeczypospolitej stanowili liczącą się ilościowo mniejszość religijną oraz etniczną (wierni cerkwi greckokatolickiej w przeważającej mierze rekrutowali się spośród Rusinów), to z wyjątkiem XVII-wiecznej literatury apologetycznej (stanowiącej przestrzeń dyskusji zarówno z katolikami, protestantami, jak i prawosławnymi) nie przemówili własnym, literacko skonsolidowanym głosem.

Mówili za nich inni, a wśród nich najważniejsi twórcy literatury polskiej: Słowacki, Konopnicka, Reymont, Żeromski; pisarze z drugiego szeregu jak np. Zapolska oraz autorzy mniej znani: Rydel, Weyssenhoff, Maciejowski. Katalizatorem powstania przeważającej ilości dzieł literackich, wystąpień publicystycznych oraz zapisków pamiętnikarskich, które do dziś pozostają w orbicie zainteresowań historii literatury, były działania Rosji carskiej, zmierzające do całkowitej likwidacji Unii na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego. Z historią prześladowań unitów w ramach akcji wcielania ich do cerkwi prawosławnej związana jest postać Makryny Mieczysławskiej – rzekomej przełożonej zakonu bazylianek w Mińsku.

Jej opowieść i późniejsze ujawnienie wielopoziomowego kłamstwa, które za wiarę wzięli liczni przedstawiciele polskiej emigracji, wieszczowie oraz opinia publiczna w całej niemal Europie, zagarnęła niemal zupełnie świadomość współczesnych o wpływie cerkwi greckokatolickiej na historię polski. Ów wpływ  jest w moim przekonaniu znaczący – zwłaszcza na terytorium dzisiejszej Litwy i Białorusi, Ukrainy ale również na Podlasiu i Chełmszczyźnie. Nie można również zapomnieć o silnym wpływie cerkwi greckokatolickiej na kształtowanie się świadomości narodowej Ukraińców, jak i poczucia odrębności licznych grup etnicznych jak Łemkowie, Rusini Panońscy, Zamieszańcy, części Hucułów czy Bojków.

Podstawowym problemem wykładów nie będą kwestie związane z wagą konkretnego dzieła, ale z wartością poznawczą zeń płynącą. Chciałbym, aby podczas prowadzonych przeze mnie wykładów można było usłyszeć – w moim przekonaniu zapomniany – głos wielokulturowej i wielowyznaniowej Polski i by rzeczywistość, która bezpowrotnie przeminęła, stała się znów choć na chwilę widzialną.

Słuchacz zna okoliczności zawiązania unii brzeskiej – tło historyczne i kulturowe związane z tym wydarzeniem. Słuchacz posiada wiedzę dotyczącą historii innych kościołów unickich w Europie. Słuchacz potrafi wymienić najważniejsze wydarzenia z historii cerkwi greckokatolickiej na ziemiach polskich w I i II Rzeczypospolitej. Słuchacz zna okoliczności i metody prześladowania unitów na ziemiach zaboru rosyjskiego oraz potrafi wskazać jego przyczyny i rezultaty. Słuchacz potrafi wymienić najważniejsze dzieła literackie i wystąpienia publicystyczne poruszające tematykę unitów i potrafi wskazać różnice w sposobie obrazowania ww. problemu. Słuchacz zna też historię, kulturę i obyczaje obywateli polskich wyznania greckokatolickiego. Słuchacz zna najważniejsze różnice liturgiczne i dewocyjne między prawosławiem, katolicyzmem i kościołem unickim.

Wykłady online

Egzamin pisemny z treści wykładów.