Nauki humanistyczne

11. poniedziałek 16.12.2019 18:30 - 20:00

Wydział Teologiczny
ul. Wieżowa 2/4; 61-111 Poznań

- Zaznajomienie uczestników z tekstami biblijnymi w oryginale i przekładzie

- Zachęcenie uczestników do odkrywania bogactwa tekstów biblijnych

- Zapoznanie z biblijnymi postaciami i motywami z biblijnych opowieści

W proponowanym kursie chcę podjąć się interdyscyplinarnej podróży z tekstami pierwszych ksiąg biblijnych, tzw. Pięcioksięgu. Na kolejnych warsztatach wraz z uczestnikami odkrywać będziemy historie biblijnych bohaterów, ich charakterystykę oraz zastanawiać się nad historycznością przekazów biblijnych. Dzięki obraniu różnych kierunków badawczych będziemy mogli zagłębić się w historie Adama, Abrahama, czy też Mojżesza. Odkryjemy powiązania pomiędzy tymi postaciami a treściami Nowego Testamentu. Zajmiemy się również badaniem motywów biblijnych, wśród których najbardziej rozpoznawalnymi są znamię Kainowe, wieża Babel, czy też góra Przymierza i tablice z dziesięciorgiem przykazań. Podczas warsztatu pojawią się elementy wykładu, dzięki którym uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat biblijny i poznają tło historyczno-kulturowe czasów, kiedy teksty biblijne powstawały. Praca uczestników nad tekstem będzie wyzwaniem i sprawdzeniem własnych umiejętności analitycznych i interpretacyjnych.

- Uczestnicy znają treść tekstów biblijnych i tło historyczno-kulturowe ich powstania

- Poznanie kontekstu literackiego, teologicznego i historycznego tekstów biblijnych

- Uczestnik potrafi wyszukiwać teksty biblijne, analizować je i interpretować

- Uczestnik kursu posiada wiedzę na temat źródeł biblijnych i opracowań, które pomagają mu zrozumieć przesłanie motywów biblijnych

- Uczestnik rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do tekstów biblijnych

Elementy wykładu, dyskusja, analiza tekstów, praca w grupach. Dzięki wprowadzeniu, które oparte będzie o klasyczną metodę akademicką, uczestnicy będą mogli podjąć się analizy tekstu i jego interpretacji czyniąc to samodzielnie lub w grupach. Zastosowanie w wykładzie pomocy interaktywnych umożliwi prosty przekaz wiedzy.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (13h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Na zakończenie kursu przewidziane jest kolokwium, w którym znajdą się pytania zamknięte i otwarte. Niezbędna będzie zdolność analizy tekstu.