Biologia i nauki ścisłe

Od precyzyjnej diagnostyki do skutecznej terapii, czyli najnowsza technologia w służbie medycyny

Prowadzący: dr Tomasz Kubiak

Forma zajęć: wykłady + warsztaty

Rozpoczęcie zapisów: 6.09.2019
Zamknięcie zapisów: 30.09.2019

1. piątek 18.10.2019 17:30 - 20:00
2. piątek 25.10.2019 17:30 - 20:00
3. piątek 8.11.2019 17:30 - 20:00
4. piątek 15.11.2019 17:30 - 20:00
5. piątek 22.11.2019 17:30 - 20:00
6. piątek 29.11.2019 17:30 - 20:00
7. piątek 6.12.2019 17:30 - 20:00
8. piątek 13.12.2019 17:30 - 20:00
9. piątek 3.01.2020 17:30 - 20:00
10. piątek 10.01.2020 17:30 - 20:00

Wydział Fizyki
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2; 61-614 Poznań

Celem kursu jest zapoznanie słuchaczy z najnowszymi metodami diagnostyki i terapii stosowanymi we współczesnej medycynie. Szczególny nacisk położony zostanie na prezentację fizycznych technik wykrywania i leczenia nowotworów a także wieloaspektowe omówienie  aktualnych osiągnięć nauki i techniki w zakresie ratowania życia i  zdrowia ludzkiego.

1. Medycyna wczoraj, dziś i jutro.
  2. Techniki obrazowania struktur anatomicznych (rtg, tomografia komputerowa, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, ultrasonografia, itp.).
  3. Medycyna nuklearna (scyntygrafia, tomografia emisyjna pojedynczych fotonów- SPECT, pozytonowa tomografia emisyjna- PET).
  4. Radioterapia nowotworów (brachyterapia i teleradioterapia z wykorzystaniem wiązek fotonów i elektronów).
  5. Terapia hadronowa w leczeniu nowotworów (terapie: protonowa, jonami węgla oraz borowo-neutronowa).
  6. Nanomedycyna (nanocząstki, nanokapsułki i laboratoria chipowe).
  7. Lasery w medycynie i rehabilitacji (fotodynamiczna terapia nowotworów, wykorzystanie laserów w chirurgii, dermatologii, okulistyce, biostymulacja laserowa).
  8. Fizyczne metody badania układu krążenia (elektrokardiografia, echokardiografia, badania Dopplerowskie).
  9. Fizyka na OIOMie i w karetce pogotowia (defibrylator, pulsoksymetr, respirator, worek samorozprężalny, system kompresji klatki piersiowej, itp.).
  10. Jak fizyka pomaga odkrywać tajemnice mózgu? (elektroencefalografia, magnetoencefalografia, funkcjonalny rezonans magnetyczny).
  11. Telemedycyna (telediagnostyka, monitoring telemedyczny, telechirurgia).
  12. Fizykoterapia (elektroterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki, itp.)

Po ukończeniu kursu absolwent posiada wiedzę na temat:

• Fizycznych metod diagnostyki i terapii stosowanych zarówno w ośrodkach w Polsce, jak i najbardziej renomowanych centrach medycznych na świecie, np. niemieckim Heidelberger Ionenstrahl-Therapiezentrum czy japońskim National Institute of Radiological Sciences.
  • Najnowszych osiągnięć nauki i techniki w zakresie sprzętu i technologii medycznej.

w zakresie umiejętności absolwent potrafi:

• Wyjaśnić podstawy działania aparatury stosowanej we współczesnej diagnostyce i terapii medycznej.
  • Odczytać i zwizualizować wynik badania zawarty na płycie CD otrzymanej z ośrodka diagnostyki obrazowej (standard DICOM).
  • Zaproponować optymalne fizyczne metody diagnostyki, terapii i rehabilitacji w przypadku wybranych chorób.

wykład interaktywny z prezentacjami multimedialnymi, dyskusja, warsztaty, burza mózgów, analiza przypadku.

Egzamin ustny.