Nauki humanistyczne

Piękne dokumenty- jak stworzyć poprawnie sformatowane pisma i druki

Prowadzący: mgr Piotr Cecot

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. czwartek 17.01.2019 17:00 - 18:30
2. czwartek 24.01.2019 17:00 - 18:30
3. czwartek 31.01.2019 17:00 - 18:30
4. środa 6.02.2019 17:00 - 18:30
5. środa 13.02.2019 17:00 - 18:30
6. środa 20.02.2019 17:00 - 18:30
7. środa 27.02.2019 17:00 - 19:15

Wydział Chemii
ul. Umultowska 89b; 61-614 Poznań

Niewiele jest aspektów życia, w których nie spotkamy się z dokumentami wytworzonymi cyfrowo. Częściej spotykamy przykłady niechlujnie przygotowanych plików, które dobrze wyglądają tylko na druku... Uczestnik kursu nauczy się przygotowywać poprawnie sformatowane dokumenty elektroniczne, poprawnie i szybko posługiwać się programami do edycji danych tekstowych i liczbowych. Nacisk zajęć będzie położony na poprawne formatowanie, spójność i porządek w plikach. Kurs jest przeznaczony dla osób z co najmniej podstawową umiejętnością korzystania z komputera, dla tych co tworzą i wypełniają dokumenty.

1. Pakiety biurowe – co je łączy, a co je różni?
  2. „Czy może być taki kolor?” – formatowanie tekstu i jego wyróżnienie
  3. Praca z dokumentami seryjnymi– tworzenie formularzy
  4. Pracujemy razem I – komentarze i wersje dokumentów
  5. Pracujemy razem II – współpraca w tworzeniu dokumentów online
  6. Jak stworzyć dobrą prezentację?
  7. LaTeX – rzecz o wolności. Egzamin końcowy

Uczestnik kursu: potrafi przygotować poprawnie sformatowany dokument tekstowy, arkusz kalkulacyjny i prezentację, potrafi uruchomić i skonfigurować środowisko pracy w zależności od swoich potrzeb, zna i umiejętnie korzysta z podstawowych zaleceń edycji dokumentów (skład i typografia), potrafi znaleźć informacje na temat alternatywnych pakietów biurowych, potrafi posługiwać się pakietami biurowymi w środowisku internetowym i lokalnym.

Metoda warsztatowa: praca z wykorzystaniem komputera, wspomagana prezentacjami.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin praktyczny – zaprezentowanie umiejętności poprawnego przygotowania wskazanych dokumentów za pomocą wybranego przez siebie środowiska.