Nauki przyrodnicze i ścisłe

Podstawowe obliczenia w chemii analitycznej

Prowadzący: dr Anna Golczak, dr Sebastian Golczak

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. sobota 14.10.2017 16:00 - 18:15
2. sobota 21.10.2017 16:00 - 17:30
3. sobota 28.10.2017 16:00 - 17:30
4. sobota 4.11.2017 16:00 - 17:30
5. sobota 18.11.2017 16:00 - 17:30
6. sobota 25.11.2017 16:00 - 17:30
7. sobota 2.12.2017 16:00 - 17:30

Wydział Chemii
ul. Umultowska 89b; 61-614 Poznań

Zasadniczym celem kursu jest kształtowanie umiejętności wykonywania obliczeń niezbędnych w chemii analitycznej, w tym obliczeń związanych z przyrządzaniem roztworów i równowagami w roztworach, obliczania wyników uzyskanych na podstawie miareczkowań i sposobu ich przedstawiania, obliczeń związanych z wyznaczaniem przebiegu krzywych miareczkowań.

Kurs podzielony zostanie na bloki tematyczne:

1. Roztwory: stężenie procentowe, molowe, przeliczanie stężeń.
  2. Roztwory: rozpuszczalność, rozpuszczalność hydratów.
  3. Roztwory: mieszanie, rozcieńczanie, zatężanie.
  4. Chemia roztworów wodnych: dysocjacja, stopień dysocjacji, stała dysocjacji, prawo rozcieńczeń Ostwalda.
  5. Chemia roztworów wodnych: jonizacja wody i pH, reakcje jonowe, stechiometria reakcji w roztworach.
  6. Analiza objętościowa: miareczkowanie alkacymetryczne.

Po zakończeniu kursu uczestnik będzie:

- wykazywać się znajomością i zrozumieniem pojęć związanych z chemią analityczną

- wykazywać się znajomością typów reakcji chemicznych będących podstawą analiz miareczkowych

- wykonywać obliczenia związane z chemią analityczną

- planować doświadczenia pozwalające otrzymać roztwory o określonym stężeniu, pH.

Zajęcia będą mieć formę warsztatów  rachunkowych.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

egzamin pisemny

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.