Nauki przyrodnicze i ścisłe

Podstawowe obliczenia w chemii analitycznej

Prowadzący: dr Anna Golczak, dr Sebastian Golczak

Rozpoczęcie zapisów: 24.11.2017
Zamknięcie zapisów: 17.12.2017

Zapisy na ten kurs rozpoczną się w
piątek 24.11.2017

1. sobota 20.01.2018 12:00 - 13:30
2. sobota 27.01.2018 12:00 - 13:30
3. sobota 3.02.2018 12:00 - 13:30
4. sobota 10.02.2018 12:00 - 13:30
5. sobota 17.02.2018 12:00 - 13:30
6. sobota 24.02.2018 12:00 - 13:30
7. sobota 3.03.2018 12:00 - 13:30
8. sobota 10.03.2018 12:00 - 13:30

Wydział Chemii
ul. Umultowska 89b; 61-614 Poznań

Zasadniczym celem kursu jest kształtowanie umiejętności wykonywania obliczeń niezbędnych w chemii analitycznej, w tym obliczeń związanych z przyrządzaniem roztworów i równowagami w roztworach, obliczania wyników uzyskanych na podstawie miareczkowań i sposobu ich przedstawiania, obliczeń związanych z wyznaczaniem przebiegu krzywych miareczkowań.

Kurs podzielony zostanie na bloki tematyczne:

1. Roztwory: stężenie procentowe, molowe, przeliczanie stężeń.
  2. Roztwory: rozpuszczalność, rozpuszczalność hydratów.
  3. Roztwory: mieszanie, rozcieńczanie, zatężanie.
  4. Chemia roztworów wodnych: dysocjacja, stopień dysocjacji, stała dysocjacji, prawo rozcieńczeń Ostwalda.
  5. Chemia roztworów wodnych: jonizacja wody i pH, reakcje jonowe, stechiometria reakcji w roztworach.

Analiza objętościowa: miareczkowanie alkacymetryczne

Po zakończeniu kursu uczestnik będzie:

- wykazywać się znajomością i zrozumieniem pojęć związanych z chemią analityczną

- wykazywać się znajomością typów reakcji chemicznych będących podstawą analiz miareczkowych

- wykonywać obliczenia związane z chemią analityczną

- planować doświadczenia pozwalające otrzymać roztwory o określonym stężeniu, pH.

Zajęcia będą mieć formę warsztatów  rachunkowych.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (10h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

egzamin pisemny