Nauki humanistyczne

10. środa 20.12.2017 18:00 - 20:15

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z podstawami klasycznej łaciny oraz przekazanie informacji, w jaki sposób samodzielnie kontynuować naukę.

Kurs adresowany jest do osób posiadających już wstępną znajomość języka łacińskiego, tj. do tych, którzy opanowali słownictwo i gramatykę zawartą w pierwszych dziewięciu rozdziałach podręcznika Familia Romana H.H. Ørberga.

Zajęcia będą prowadzone głównie w oparciu na podręczniku Familia Romana H.H. Ørberga (planuję zrealizować rozdziały X-XX) – fakultatywnie z użyciem fragmentów podręcznika Disce Latine T. Wikarjakówny i W. Mohorta Kopaczyńskiego. Kurs został zaplanowany w taki sposób, by w nowoczesnej, przyjemnej i nietuzinkowej formie przekazać uczestnikom wiadomości przydatne dla osób zainteresowanych historią, genealogią, archiwistyką czy w ogóle językiem łacińskim samym w sobie.

Po zakończeniu kursu uczestnik:

- zna nazwy części ciała;

- zna nazwy niektórych zwierząt;

- zna nazwy wybranych elementów uzbrojenia rzymskiego legionisty oraz podstawowe słownictwo związane z rzymską wojskowością (jak: obrona, oblężenie, obóz wojskowy, wał obronny, fosa etc);

- potrafi dokładnie określić porę dnia i roku;

- zna nazwy miesięcy i ich etymologię;

- zna słownictwo związane z porami roku i charakterystycznymi dla nich zjawiskami atmosferycznymi;

- potrafi zapisać datę używając rzymskiego sposobu liczenia czasu;

- zna słownictwo związane z czynnościami porannymi (śniadanie, poranna toaleta);

- zna słownictwo związane z nauką w rzymskiej szkole;

- zna słownictwo związane z podróżą morską, niebezpieczeństwami żeglugi w antyku oraz sztormem;

- umie wyrazić, co potrafi, a czego nie potrafi (z użyciem czasownika possummogę);

- potrafi określić korelację między przedmiotami, potrafi porównywać je do siebie (stopniowanie przymiotnika);

- potrafi wykonywać podstawowe działania matematyczne w języku łacińskim (dodawanie, odejmowanie, mnożenie);

- potrafi określić sposób wykonania czynności, np. uważnie, szybko, wolno (tworzenie i użycie przysłówków)

- pofrafi zredagować krótki list (zna utarte formuły stosowane w liście, potrafi podać datę na dwa sposoby);

- potrafi opowiadać o zdarzeniach z przeszłości, potrafi tworzyć, stosować i rozpoznawać formy czasownika w czasie imperfectum;

- potrafi wyrażać okoliczność wykonania danej czynności za pomocą składni ablativus absolutus;

- potrafi przytoczyć wypowiedź cudzą w mowie zależnej (użycie składni ACI)

- potrafi opowiadać o wydarzeniach mających dokonać się w przyszłości (tworzenie, zastosowanie i rozpoznawanie form czasownika w czasie futurum I)

- potrafi tworzyć, rozpoznawać i stosować formy czasowników (w tym verba deponantia) w wybranych czasach (praesens, futurum I, imperfectum) i trybach (indicativus, imperativus);

- potrafi stosować (tworzyć poprawne formy) wyrazy należące do deklinacji III-V;

- potrafi wyrażać cechy wybranych przedmiotów lub okoliczności wykonania danej czynności przy użyciu imiesłowu czynnego teraźniejszego  (potrafi tworzyć, używać i rozpoznawać formy imiesłowu czynnego, tj. participium praesentis activi)

Zdobyte umiejętności uczestnicy kursu będą mogli wykorzystać w pracy z szeroko rozumianymi tekstami łacińskimi.

Ćwiczenia praktyczne pozwalające na szybkie przyswajanie materiału leksykalnego i gramatycznego, należą do nich: konwersacja, słuchanie ze zrozumieniem, budowanie własnej wypowiedzi, czytanie ze zrozumieniem, parafrazowanie cudzej wypowiedzi; praca w grupach; zadania domowe.

Egzamin pisemny: składa się z dwóch części:

1. 1. Czytanie ze zrozumieniem – pytania do tekstu o odpowiedniej trudności.
  2. 2. Test gramatyczny – głównie uzupełnianie zdań poprawnymi formami wyrazów.

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.