Nauki społeczne

Podstawy modelowania i automatyzacji procesów biznesowych - Business Process Model and Notation (BPMN)

Prowadzący: dr Leonard Dajerling

Rozpoczęcie zapisów: 14.02.2020
Zamknięcie zapisów: 2.03.2020

1. sobota 16.05.2020 17:00 - 21:00
2. niedziela 17.05.2020 9:30 - 13:30
3. sobota 23.05.2020 9:30 - 13:30

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5; 61-614 Poznań

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznym wykorzystaniem języka BPMN (ang. Business Process Model and Notation) w modelowaniu i automatyzacji procesów biznesowych. Kurs dedykowany jest dla osób, które są zainteresowane opisywaniem procesów biznesowych, szczególnie analityków przygotowujący modele procesów w ramach projektów informatycznych; menedżerów/ kierowników, którzy projektują, planują i zarządzają procesami biznesowymi; oraz osoby, które standaryzują i optymalizują procesy biznesowe (np. korzystając z narzędzi typu Six Sigma, Lean). Warsztaty realizowane jest w formie wykładów oraz ćwiczeń praktycznych. Łączy w sobie fachową wiedzę merytoryczną z praktycznymi przykładami (case study) jej wykorzystania w środowisku pracy.

• Wprowadzenie do modelowania i automatyzacji procesów biznesowych;
  • Zapoznanie uczestników z programami modelowania procesów;
  • Podstawowe elementy procesu (ramy procesu, przyczyny rozpoczęcia procesu, wyniki działania procesu);
  • Podstawowe typy diagramów BPMN;
  • Przedstawienie zasad stosowania bramek (XOR, AND, OR);
  • Zapoznanie z podstawowymi typami obiektów, diagramów współpracy, basenów i torów;
  • Błędy i przerwania procesów;
  • Modelowanie procesów z systemami BPMS;
  • Automatyzacja procesów z narzędziami RPA (ang. Robotic Process Automation).

Uczestnik posiada wiedzę:

• Czym jest modelowanie i automatyzacja procesów biznesowych;
  • Wie jakie są programy, narzędzia i techniki stpspwane do modelowania procesów;
  • Wie, jak dobrać różne rozwiązania (workflow/BPMS, RPA) do modelowania i automatyzacji.

Uczestnik posiada umiejętność:

• Doboru odpowiedniego programu do modelowania i automatyzacji;
  • Zastosowania technik i narzędzi w modelowaniu;
  • Rozumie różnicę między modelowaniem a automatyzacją;
  • Potrafi zastosować w praktyce bramki XOR, AND, OR;
  • Potrafi przeprowadzić podstawowe modelowanie biznesowe.

• Praca na komputerach;
  • Warsztat z ćwiczeniami praktycznymi;
  • Elementy wykładu,
  • Case studies,
  • Ćwiczenia w parach i małych grupach.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Zadanie praktyczne.