Nauki humanistyczne

Polexity, powroty i polskie granice mentalne (1764-1945)

Prowadzący: mgr Piotr Kuligowski

Forma zajęć: wykłady + warsztaty

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. sobota 19.01.2019 13:15 - 14:45
2. sobota 26.01.2019 13:15 - 14:45
3. sobota 2.02.2019 13:15 - 14:45
4. sobota 9.02.2019 13:15 - 14:45
5. sobota 16.02.2019 13:15 - 14:45
6. sobota 23.02.2019 13:15 - 14:45
7. sobota 2.03.2019 13:15 - 15:30

Wydział Historyczny
ul. Umultowska 89d; 61-614 Poznań

Napięcie między wchodzeniem do wyobrażonej Europy a wychodzeniem z niej było czynnikiem silnie oddziałującym na polskie idee polityczne w przeszłości. We współczesnej Polsce widać powrót do niepokojów, związanych z pozycją Polski we wspólnocie europejskiej, które odczuwane są przez różne strony politycznego sporu. Mentalne granice są wielokrotnie przekraczane, ale także one same przecinają aktorów owego sporu.

Kurs ma na celu nawiązanie do toczących się współcześnie debat politycznych na temat miejsca Polski w Europie poprzez powrót do dyskusji i dylematów, rozpalających polską wyobraźnię od oświecenia do II wojny światowej. W toku zajęć przedyskutowane zostaną klasyczne dla polskiej myśli politycznej rozprawy, manifesty i pamflety. Ich krytyczna lektura oraz wzajemne zestawienia służyć będą uchwyceniu zasadniczych linii sporu, ale także odsłonią słabości, stojące za każdą z poszczególnych propozycji. Wreszcie, refleksja nad poszczególnymi kontrowersjami, rozważanymi w przeszłości, ujawni historyczną ciągłość problemów, obecnych również dziś w debacie publicznej.

Zajęcia adresowane są do wszystkich osób, interesujących się polskim życiem publicznym.

Wprowadzenie do zajęć

Wąsale i fircyki: dylematy oświecenia i kontroświecenia

Polska wobec „Północy”, czyli wzloty romantyków

„Otworzyć okna na Zachód” – koncepcje liberalne w XIX w.

O Polskę na Wschodzie: racje orientacji prorosyjskich

Bez Niepodległej? Rozterki internacjonalistów

„Polska dla Polaków!”. Nacjonaliści wobec Europy

Sny o Polskim Imperium

Po zakończeniu zajęć uczestnik potrafi:

- scharakteryzować główne linie sporów politycznych w latach 1764-1945, dotyczących miejsca Polski w Europie,

- wskazać głównych uczestników (jednostki, ugrupowania, redakcje czasopism) debat wokół tego problemu,

- analizować klasyczne dla rozwoju polskiej wyobraźni politycznej dzieła w szerokim kontekście epoki,

- scharakteryzować konstrukcję poszczególnych argumentów (retoryka, forma, cel ich sformułowania),

- omówić długie korzenie współczesnych, polskich debat politycznych wokół Europy i Unii Europejskiej.

Warsztat – wspólna dyskusja nad wybranymi fragmentami tekstów, udostępnianymi przez prowadzącego.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Pisemne kolokwium, wyjaśnienie losowo wybranych zagadnień, omawianych na zajęciach.