Nauki humanistyczne

9. czwartek 20.05.2021 17:00 - 18:30
10. czwartek 27.05.2021 17:00 - 18:30

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

- Zaznajomienie uczestników z tekstami biblijnymi w oryginale i przekładzie

- Zachęcenie uczestników do odkrywania bogactwa tekstów biblijnych

- Zapoznanie uczestników z procesem formowania się kanonu biblijnego

- Wskazanie na sposoby konstruowania ideologii królewskiej i legitymizowania władzy przez autorów biblijnych

Polityka rządzi się swoimi prawami – to hasło stare jak świat. Historia, także nowożytna, zna przykłady ludzi, którzy zza kulisów sterowali pewnymi procesami, pociągając za sznurki, czyniąc to niejednokrotnie w wyrafinowany sposób, przez co ich dążenia były realizowane w rzeczywistości. Istotnym elementem w działaniach każdego rządu staje się propaganda. Jest ona narzędziem do osiągania konkretnych celów i od jej sprawnego poprowadzenia uzależnione są owoce pracy całych sztabów. Podobne procesy zaobserwować można również w czasach starożytnych, a nawet w Biblii. Dla chrześcijan jest to księga natchniona, lecz wprawny historyk dostrzeże w niej wiele elementów, które pozwolą mu na rekonstrukcję wydarzeń i próbę odpowiedzi na pytanie o to, czy autorzy biblijni uprawiali propagandę? Czy propaganda, prowadzona na kanwie tekstów biblijnych, ma charakter tylko polityczny, czy też wiąże się z elementami religijnymi? Co takiego zrobili autorzy biblijni, by pamięć o dynastii założonej przez króla Dawida nie zaginęła, ale stała się elementem, dzięki któremu możliwa jest autoryzacja władzy wtedy, kiedy monarchia dynastyczna już w Izraelu nie istnieje? Czy autorzy biblijni przejmowali schematy propagandy od Asyryjczyków i Babilończyków? Odpowiedź na te pytania może okazać się twierdząca, a kontrowersje mogą okazać się niebywałe.

- Uczestnicy znają treść tekstów biblijnych i tło historyczno-kulturowe ich powstania

- Poznanie kontekstu literackiego, teologicznego i historycznego tekstów biblijnych

- Uczestnik potrafi wyszukiwać teksty biblijne, analizować je i interpretować

- Uczestnik kursu posiada wiedzę na temat źródeł biblijnych i opracowań, które pomagają mu zrozumieć przesłanie motywów biblijnych

- Uczestnik rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do tekstów biblijnych

- Uczestnik poznaje i rozumie procesy historyczne, jakie opisują autorzy biblijni

Elementy wykładu, dyskusja, analiza tekstów, praca w grupach. Dzięki wprowadzeniu, które oparte będzie o klasyczną metodę akademicką, uczestnicy będą mogli podjąć się analizy tekstu i jego interpretacji czyniąc to samodzielnie lub w grupach. Zastosowanie w wykładzie pomocy interaktywnych umożliwi prosty przekaz wiedzy.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (12h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Na zakończenie kursu przewidziane jest kolokwium, w którym znajdą się pytania zamknięte i otwarte. Niezbędna będzie zdolność analizy tekstu.