Kursy językowe

Prezeska z wozu, językowi lżej? Tajemnice płci w języku

Prowadzący: mgr Martyna Zachorska

Forma zajęć: wykłady

Język: polski/ angielski

Rozpoczęcie zapisów: 22.02.2021
Zamknięcie zapisów: 8.03.2021

1. środa 31.03.2021 18:00 - 19:30
2. środa 7.04.2021 18:00 - 19:30
3. środa 14.04.2021 18:00 - 19:30
4. środa 21.04.2021 18:00 - 19:30
5. środa 28.04.2021 18:00 - 19:30
6. środa 5.05.2021 18:00 - 19:30
7. środa 12.05.2021 18:00 - 20:15

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Zaznajomienie uczestników z koncepcją płci w języku. Wypracowanie krytycznego podejścia do dyskursu medialnego nt. zjawisk językowych związanych z płcią dzięki zaznajomieniu z min. historią języka. Kurs nie ma na celu indoktrynacji ideologicznej – wszystkie poglądy mile widziane, o ile wyrażane w kulturalny sposób.

Historia żeńskich form nazw zawodów (feminatywy), język inkluzywny, płeć w przysłowiach i związkach frazeologicznych, płeć w wulgaryzmach i slangu, procesy językowe a płeć (amelioracja, pejoratywizacja), język a stereotypy płciowe, dyskurs organizacji antyaborcyjnych i feministycznych, dyskurs medialny wokół kwestii związanych z płcią, LGBT w języku, język kobiet w muzyce popularnej, seksualizmy.

Uczestnik kursu jest zaznajomiony z obrazem płci w języku polskim i angielskim oraz historią feminatywów na ziemiach polskich. Potrafi wskazać argumenty za i przeciw używaniu języka inkluzywnego (włączającego). Wskazuje elementy stereotypizujące w języku polskim.

Wykład interaktywny w oparciu o prezentacje Power Point, dyskusje z prowadzącą.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Przygotowanie prezentacji końcowej