Nauki społeczne [kursy zdalne]

Problematyka ochrony materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce

Prowadzący: dr Maciej Kędzierski

Forma zajęć: ćwiczenia

Rozpoczęcie zapisów: 16.09.2022
Zamknięcie zapisów: 4.10.2022

1. sobota 22.10.2022 11:15 - 13:00
2. sobota 29.10.2022 11:15 - 13:00
3. sobota 5.11.2022 11:15 - 13:00
4. sobota 12.11.2022 11:15 - 13:00
5. sobota 19.11.2022 11:15 - 13:00
6. sobota 26.11.2022 11:15 - 13:00
7. sobota 3.12.2022 11:15 - 13:45

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Celem kursu jest zapoznanie słuchaczy z wybranymi teoriami utopijnymi w architekturze i urbanistyce. W kursie mogą uczestniczyć osoby zainteresowane: archeologii, kulturoznawstwa, historii sztuki, historii, ochrony dóbr kultury, projektowania kultury, socjologii, turystyki i rekreacji.

Tematem kursu jest problematyka ochrony materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski. W ramach kursu, uczestnik dowie się o pojęciach, języku i mechanizmach ochrony materialnego i niematerialnego dziedzictwa. Pozna regulacje prawne chroniące materialnego i niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce.

Efekty uczenia się

1. Zna system prawny ochrony dziedzictwa kulturowego i dóbr kultury,
  2. Ma podstawową wiedzę z zakresu regionów etnograficznych Polski,
  3. Zna organizacje zajmujące promocją i ochroną niematerialnego i materialnego dziedzictwa,
  4. Potrafi interpretować regulacje prawne związane z ochroną dziedzictwa kulturowego,
  5. Potrafi ocenić wartość kulturową krajobrazu,
  6. Zna specyfikę kulturową wybranych regionów kraju.

1. Praca z tekstem,
  2. Prezentacje multimedialne.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Uczestnik będzie zobligowany do napisania eseju na temat związany z tematem kursu.