Biologia i nauki ścisłe

Programowanie w Pythonie dla ciekawych świata

Prowadzący: dr Bartosz Naskręcki

Forma zajęć: laboratorium

Rozpoczęcie zapisów: 14.02.2020
Zamknięcie zapisów: 2.03.2020

1. piątek 20.03.2020 16:00 - 19:00
2. piątek 27.03.2020 16:00 - 19:00
3. piątek 3.04.2020 16:00 - 19:00
4. piątek 17.04.2020 16:00 - 19:00
5. piątek 24.04.2020 16:00 - 19:00
6. piątek 8.05.2020 16:00 - 19:00
7. piątek 15.05.2020 16:00 - 19:00
8. piątek 22.05.2020 16:00 - 17:30

Wydział Matematyki i Informatyki
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 4; 61-614 Poznań

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z językiem programowania Python i wykorzystaniem go do rozwiązywania konkretnych problemów pojawiających się w codziennych sytuacjach lub przy zagadnieniach opracowania danych albo rozwiązania konkretnego problemu matematycznego.

Podczas zajęć uczestnicy zostaną wprowadzeni od podstaw w tematykę programowania w języku Python. Na zajęciach wykorzystamy biblioteki rozszerzające możliwości języka podstawowego takie jak SciPy (do rozwiązywania problemów naukowych), NumPy (do rozwiązywania problemów numerycznych) i SymPy (do rozwiązywania problemów symbolicznych). Dodatkowo uczestnicy zapoznają się z pracą w środowisku Jupyter i SageMath, które znacząco ułatwiają przygotowanie profesjonalnie wyglądających opracowań kodu wraz z wizualizacjami i tekstem dodatkowym. Na każdych zajęciach będziemy zajmować się konkretnymi problemami z zakresu nauki i nie tylko. Poszczególne zagadnienia będą szczegółowo ilustrowane przykładami. W trakcie każdego spotkania uczestnicy będą pisać kod programów, który rozwiązuje konkretny problem, w celu utrwalenia poznawanego materiału.

Podstawowym efektem kształcenia będzie opanowanie podstaw programowania w języku Python. Po ukończonym kursie uczestnik będzie posiadał wiedzę na temat wykorzystania języka Python oraz bibliotek dodatkowych do rozwiązywania specyficznych problemów z zakresu metodyki naukowej jak i zagadnień dotyczących pracy z tekstem, grafiką oraz formułami matematycznymi. Dodatkowo uczestnicy będą potrafili obsługiwać środowisko Jupyter, które pozwala łączyć kod programu z tekstem wyjaśniającym i grafiką. Uczestnicy kursu będą potrafili sformułować wybrany przez siebie problem jako pewien algorytm, zaimplementować go i uzyskać odpowiedź poprzez wykonanie odpowiedniego programu w języku Python.

ćwiczenia laboratoryjne przy komputerach

Ewaluacja projektu przygotowanego przez uczestnika (projekt będzie zainicjowany w trakcie zajęć i jego przygotowanie będzie wspomagane przez prowadzącego kurs) .