Nauki społeczne

Prowadzenie wywiadów jakościowych w badaniach użytkowników (UX)

Prowadzący: mgr Małgorzata Kubacka

Forma zajęć: laboratorium

Rozpoczęcie zapisów: 22.02.2021
Zamknięcie zapisów: 8.03.2021

1. sobota 17.04.2021 10:00 - 16:00
2. niedziela 18.04.2021 10:00 - 16:00

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Warsztaty skierowane są do osób, którym zależy na zdobyciu praktycznej umiejętności przeprowadzania wywiadów z użytkownikami.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z etapami przygotowania wywiadu, tworzeniem scenariuszy wywiadu oraz wykształcenie umiejętności prowadzenia wywiadu z użytkownikami w badaniach jakościowych (zadawania pytań i pozyskiwania informacji od badanych).

Uczestnicy warsztatów, poprzez liczne zadania i przykłady, zdobędą możliwość przećwiczenia praktycznych aspektów związanych z przygotowaniem i prowadzeniem wywiadu, poznają zasady związane z zadawaniem pytań, role badacza i badanego, wybrane rodzaje wywiadów w badaniach jakościowych, podstawowe zasady kodowania materiału badawczego. Przedstawione zostaną gotowe pytania typowe dla badań z użytkownikami, przewidywane są praktyczne ćwiczenia pomagające przeformułować oczekiwania klienta na konkretne pytania w scenariuszu wywiadu z użytkownikami.

Warsztaty koncentrują się na ćwiczeniu praktycznych aspektów związanych z czterema podstawowymi pytaniami zdawanymi przez badaczy:

1. Jak przeprowadzić wywiad, by uzyskać od użytkowników informacje, których poszukujemy?
  2. Jak zbudować scenariusz wywiadu, by dowiedzieć się tego, na czym nam zależy?
  3. Jak przezwyciężać trudności pojawiające się w trakcie prowadzenia wywiadów z użytkownikami?
  4. W jaki sposób zadawać pytania?
  5. Jak połączyć wywiad jakościowy i testy z użytkownikami?
  6. Jak wstępnie opracować pozyskane z wywiadu dane?

Szczegółowa tematyka:

1. Sztuka prowadzenia wywiadu – praktyczne aspekty związane z przygotowaniem i prowadzeniem wywiadu.
  2. Wywiad jakościowy – scenariusz, nagrywanie, transkrypcja, analiza danych.
  3. Rodzaje wywiadów z użytkownikami w badaniach jakościowych.
  4. Role badacza i badanego w wywiadzie jakościowym.
  5. Etyka, wymagania prawne i finansowe w prowadzeniu wywiadów z użytkownikami.

Wiedza. Uczestnik warsztatów:

• Definiuje i nazywa podstawowe rodzaje wywiadów w badaniach jakościowych (narracyjny, swobodny, pogłębiony, biograficzny) oraz pytań w wywiadach.
  • Opisuje etapy prowadzenia wywiadów.
  • Wyjaśnia różnice miedzy wywiadami standaryzowanymi, niestandaryzowanymi, ustrukturyzowanymi, nieustrukturyzowanymi.
  • Charakteryzuje podstawowe dylematy etyczne pojawiające się podczas prowadzenie i przygotowania wywiadu w badaniach jakościowych.

Umiejętności. Uczestnik warsztatów:

• Konstruuje propozycje scenariuszy wywiadów zgodnie z zasadami metodologii badań jakościowych.
  • Stawia adekwatne pytania, potrafi wywoływać pogłębione wypowiedzi, aktywnie słucha.
  • Wchodzi w role badacza, potrafi zidentyfikować podstawowe role osoby prowadzącej wywiad.
  • Dokonuje analizy poszukiwanych informacji/problemów badawczych i zamienia je na pytania.
  • Identyfikuje problemy związane z badaniami (w tym dylematy etyczne i prawne).

Kompetencje. Uczestnik warsztatów:

• Kreatywnie i twórczo podchodzi do przygotowywania wywiadu jakościowego.
  • Ma świadomość istnienia problemów związanych z projektowaniem badania.
  • Zachowuje krytycyzm i ostrożność w prowadzeniu wywiadu jakościowego.
  • Krytycznie ocenia formułowane pytania.

Praca indywidualna, praca w grupach:

• Ćwiczenia z prowadzenia wywiadu jakościowego (role badacza, typy pytań)
  • Ćwiczenia ze stawiania i formułowania pytań w wywiadzie jakościowym.
  • Ćwiczenia z przeformułowywania problemów/poszukiwanych informacji na pytania.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (10h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Dla tego kursu nie wprowadzono jeszcze informacji o egzaminie końcowym.